Директорот на британската агенција за разузнување GCHQ објави дека започнале сајбер напади против Исламска Држава. Целта на акциите е да се стави крај на онлајн пропагандата на терористите онлајн. Со акциите значително се ослабени онлајн можностите на терористите, пренесе BBC. Станува збор за напади кои не само што ги нарушиле можностите за онлајн дејствување на Исламска […]

Прочитај повеќе

Куповите на податоци кои британската агенција MI5 ги собирала со Milkwhite програмата, наместо да им ја олесни работата, ги доведе шпионите до поголем ризик, јави Intercept. Податоците ги прибира британската агенција за контраразузнавање GCHQ и потоа го споделува со останатите агенции. Опасноста лежи во немањето време да се анализираат сите податоци, што значи дека се […]

Прочитај повеќе

Шефот на британската служба за разузнавање, GCHQ, по повеќе од шеесет години се извини за нивниот дискриминирачки однос што агенцијата го имаше кон „таткото“ на компјутерите, Алан Туринг, јави BBC. Алан Туринг успеа да создаде машина со која го откри криптирањето на германските пораки, и ги постави основите за првите компјутери. Како последица на неговата […]

Прочитај повеќе

Без разлика колку мислите дека се безбедни вашите паметни телефони, агенциите можат едноставно да се здобијат со контрола врз нив, вели Едвард Сноуден за BBC. Главен фокус на интервјуто е Британската агенција за разузнавање GCHQ за која г. Сноуден тврди дека агенцијата може да ги следи своите жртви. Но, тој овојпат откри и дека GCHQ […]

Прочитај повеќе

NSA и GCHQ во 2010 година успешно се инфилтрирале во Gemalto кој е најголем производител на SIM картички во светот и се здобиле со клучевите за „отклучување“ на сообраќајот од телефоните, велат последните информации од Едвард Сноуден, кои ги сподели со Intercept. Во овие хакерски напади агенциите се здобиле со Ki – безбедносни клучеви за […]

Прочитај повеќе

Како што вети, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ја објави својата „бомба“ против власта, обвинувајќи дека премиерот Никола Груевски и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, се вклучени во неовластено прислушување на 20.000 граѓани на Македонија, меѓу кои политичари на власт, опозиционери, новинари и други. Според г. Заев, прислушувањето кое траело цели […]

Прочитај повеќе

Британската разузнавачка агенција GCHQ ја пресретнува електронската пошта на новинарите во некои од најголемите светски медиуми, пишува Guardian, повикувајќи се на доверливите документи на NSA кои ги достави поранешниот аналитичар Едвард Сноуден. Помеѓу медиумите „под надзор“ на будното око на агенцијате се BBC, Reuters the Guardian, New York Times, Le Monde, Sun, NBC и Washington […]

Прочитај повеќе

Дваесет и пет години откако беше креирана светската мрежа, се соочивме со најголемата контроверзија во постоењето на Интернетот – прислушувањето. Вака BBC го најави својот нов документарец Inside the Dark Web од Horizon серијалот во кој се разгледува како властите со леснотија ја следат секоја наша активност на Интернет. Ако пред само две години глобалното […]

Прочитај повеќе

Нови доверливи документи од Американската агенција за национална безбедност, доставени од нивен поранешен аналитичар Едвард Сноуден, откриваат дека во 2008 година британскиот пандан на NSA, GSHQ шпионирала дури 1,8 милиони корисници на Yahoo од целиот свет во период од шест месеци. Проектот симболично е наречен Optic Nerve бидејќи собирал фотографии преку веб камерите во Yahoo […]

Прочитај повеќе

Нови доверливи документи доставени од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, а објавени од Intercept, откриваат дека Американската агенција за национална безбедност го следела интернет сообраќајот на сајтот на Wikileaks. NSA со помош на британските власти ги следела посетителите на контроверзниот сајт во потрага по врски помеѓу активистички групи. Агенциите користеле пристап до оптичките кабли […]

Прочитај повеќе

Нови доверливи документи објавени од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, откриваат дека тајна британска единица користела сајбер напади против хактивистите Anonymous и контроверзната хакерска група LulzSec. Oфицијалниот став на британската агенција Government Communications Headquarters (GCHQ) е дека сите активности биле одобрени бидејќи целта им биле криминалци. Во извештајот објавен од NBC News и Глен […]

Прочитај повеќе

Нова недела, и уште едно ново неверојатно откритие дека американските и британските власти го набљудуваат целиот Интернет. Новите детали од доверливите документи на американската Агенција за национална безбедност (NSA), објавени јавно од аналитичарот на CIA, Eдвард Сноуден, откриваат дека NSA и нивните британски колеги GCHQ можат да ја отклучат енкрипцијата која ги штити корисничките податоци […]

Прочитај повеќе