Со оглед на популарноста (но, и контраверзноста) на Tesla, едноставно не можевме да ја пропуштиме шансата да поминеме малку време со Model X. Ако кажеме дека Tesla е во лимбо, нема да кажеме доволно. Пред само неколку дена се појавија гласини дека дури една четвртина од дадените депозити за Model 3 биле вратени – односно […]

Прочитај повеќе

Иако Rimac Concept One е еден од најдобрите луксузни електрични возила, сепак возилото не е широко познато во споредба со конкурентите. Компанијата заедно со неколку партнери работи и на технологија за автономни возила, откри Мате Римак. Concept One не само што е еден од најбрзите, туку со цена од 1.2 милиони долари е и еден од […]

Прочитај повеќе

Папата Францис и досега ги поддржуваше заложбите за подобра животна средина, но сега со уште подобар пример. Новото возило на папата е електричниот Nissan LEAF, јави EcoWatch. Возилото е подарок од германскиот математичар Јохен Вермут. Причина поради која г. Вермут му го подари автомобилот на Папата е поради тоа што сака да го убеди Ватикан […]

Прочитај повеќе

Косовскиот телеком IPKO и фондацијата „Unë e du Kosovën” започнаа соработка која треба да заврши со креирање на електричен автомобил за центарот Bonevet. Идејата е на младите да им се овозможи простор за соработка и креирање на електричното возило во Ѓаковица. Конечното возило треба да биде доволно безбедно за да може да учествува во сообраќајот. За […]

Прочитај повеќе

Inu е електричен скутер од Green Ride, кој ќе се обиде да ги замени моторите и колите и да овозможи поекономичен и поедноставен транспорт низ метрополите. Станува збор за паметен електричен скутер кој за да заштеди на паркинг простор може да се спакува. Како последица од ова на Inu нема простор за влакно, вели креаторот […]

Прочитај повеќе

(„Производ на денот“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Изминативе години сме сведоци на брзиот развој на технологијата. Во сферата на сообраќајот вниманието е насочено кон […]

Прочитај повеќе

Заштитниот знак на Лондон без која ниту една туристичка посета на главниот град не би била комплетна, црвениот двокатен автобус, наскоро би можел да стане „позелен“. Градот најави дека во октомври, започнува тестови со електрични автобуси, кои во иднина ќе ги заменат традиционалните автобуси на нафта. Електричните автобуси се произведени од кинеската компанија BYD и […]

Прочитај повеќе

Саша Цветојевиќ, хрватски претприемач и бизнис-ангел, ќе го донесе првиот Tesla Model S во Скопје. Г. Цветојевиќ доаѓа како ментор на Startup Weekend Skopje, каде освен за претприемаштво и како се гради стартап, сигурно ќе биде распрашуван и за какво е чувството да се вози уникатниот електричен автомобил на Tesla Motors, компанија која е основана […]

Прочитај повеќе

„Велосипед кога сакате, мотор кога ви е потребен“ е мотото под кое хрватскиот производител на електрични автомобили Rimac го претстави својот нов производ – електричниот мотор Greyp G-12. Моторот има комбиниран погон, а без дополнително вртење на педалите може да достигне брзина од 65 km/h. Со полна батерија ќе може да поминете 120 километри, по […]

Прочитај повеќе