Компанијата Hyundai Motor Group и Kia Motors Company заеднички инвестираа 80 милиони евра во Rimac – хрватската компанија за електрични возила. Компаниите најавија стратешко партнерство за да соработуваат во развојот на електрични возила со високи перформанси. Со новата соработка, Hyundai Motor Group има за цел да го забрза транзитот кон чиста мобилност и да се позиционира […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот производител на луксузни електрични возила, Rimac Automobili започнува со тестови на автономи возила. Нашиот тим за автономно возење ја лансираше своја флота на тест возила за да го забрза развојот на системот за автономно возење и заштитниот знак на C-Two, инструкторот за возење. Флотата ќе се состои од повеќе типови на возила за различни […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот производител на луксузни електрични возила има нов партнер. Станува збор за германскиот гигант Porsche кој купи 10% од акциите на компанијата. Rimac Motors го има најбрзиот електричен автомобил на планетата. Со максимална брзина од 410 километри на час, Rimac Concept Two е побрз од следната генерација на Tesla Roadster, која и не е достапна […]

Прочитај повеќе

Concept Two е вториот супер електричен автомобил на Rimac Motors. Компанијата го претстави новото возило на Саемот за автомобили во Женева. Станува збор за потполно ново возило, а перформансите се навистина луди. До 300 km/h возилото забрзува за само 11.8 секунди; максималната брзина му е 412 km/h, а од 0 до 100 km/h му се […]

Прочитај повеќе

Најамбициозниот стартап од регионот, хрватскиот Rimac Automobil, доби нова, досега најголема инвестиција. Инвестицијата од 30 милиони евра е најголема и за било која компанија од Хрватска. Инвестицијата доаѓа од најголемиот азиски производител на батерии Camel Group. Инвестицијата е наменета како за Rimac Automobil, така и за Grayp Bikes. Grayp Bikes е компанија сестра на Rimac, […]

Прочитај повеќе

Во текот на снимањето на втората сезона на популарното шоу Grand Tour, водителот Ричард Хамонд имаше ужасна несреќа. Возејќи го хрватскиот електричен автомобил Concept One, излета од патот со брзина околу 320 km/h. Незгодата изгледа толку страшно што Џереми Кларксон и Џејмс Меј мислеа дека е мртов, јави Daily Mail. „Ова беше најголемата несреќа која сум […]

Прочитај повеќе

Кинеската групација Camel ќе инвестира 27 милиони долари во Rimac Automobile и 3 милиони долари во Grayp Bikes. Кинеската групација е една од најголемите производители на автомобилски батерии во Кина, и еден од најголемите извозници на батерии. Недамна и Aston Martin објави дека Rimac ќе ја произведува батеријата за нивниот нов електричен автомобил. По последните […]

Прочитај повеќе

Иако Rimac Concept One е еден од најдобрите луксузни електрични возила, сепак возилото не е широко познато во споредба со конкурентите. Компанијата заедно со неколку партнери работи и на технологија за автономни возила, откри Мате Римак. Concept One не само што е еден од најбрзите, туку со цена од 1.2 милиони долари е и еден од […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот производител на електрични автомобили Rimac, има договор со британскиот производител Aston Martin. Стартапот ќе ја изработи батеријата за новиот хибриден Aston Martin AM-RB 001, јави Netokracija. Веста засега не е официјалнo објавена од Rimac, бидејќи хрватските партнери чекаат Aston Martin да излезе со официјално соопштение. „Светот ги препознава како лидери во производство на батерии […]

Прочитај повеќе

Автомобилот Concept One на хрватскиот производител Rimac Motors, е најбрзото возило на старт. Вирално видео на професионалниот возач Арчи Хамилтон во кое Concept One се трка со LaFerrari и Tesla Model S, ги покажува можностите на автомобилот. Арчи Хамилтон е професионален возач и внук на Данкан Хамилтон, победник на Le Mansa. Г. Хамилтон е и […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот производител на електрични автомобили го претстави новиот автомобил Rimac Concept_S кој изгледа фантастично. Автомобилот е претставен на меѓународниот автомобилски саем кој се одржува во Женева. Станува збор за најверојатно најбрзиот електричен автомобил досега со мотор од 1.365 коњски сили. Concept_S забрзува до 100 km/h за само 2,5 секунди, има максимален вртлив момент од 1800 […]

Прочитај повеќе

Што може да се направи со виртуелната реалност? Дарко и Митко во најновиот #Комкаст го тестираат Samsung Gear VR и дискутираат за што може да се користи виртуелната реалност (освен очигледно за порно). Комкаст е видео подкаст за интернет, друштвени мрежи и дигитален маркетинг и во оваа епизода може да чуете за Facebook Livestream и […]

Прочитај повеќе