Zeitgeist е производител на електрични велосипеди кој за себе вели дека се „Tesla меѓу велосипедите“, а нејверојатно се во право, пренесува The Next Web. Велосипедот им помага на возачите во нивното возење, но нема да вози наместо нив, па возачите ќе треба малку да се испотат да стигнат каде што наумиле. Поради ова батеријата е […]

Прочитај повеќе

Можеби автомобилите имаат најголема електрична револуција, но електрични мотори се инсталираат и на помалите уреди. Најверојатно веќе сте чуле или виделе електрични скејтборди со четири или две тркала, на кој корисникот најчесто изгледа прилично будалесто. Еден од таквите „rideables” уреди е Blink Board, кој е речиси копија на стандарден скејтборд, но со електричен мотор. За […]

Прочитај повеќе

Само што ќе помислиме дека конкуренцијата се приближува до автомобилите на Tesla, од компанијата на Илон Маск излегуваат и во една презентација демонстрираат дека се години пред конкуренцијата. Помалку од еден месец помина откако BMW го претстави концептот на електричен автомобил со кој се приближија до капацитет на батеријата до Tesla Model S, а од […]

Прочитај повеќе

Градот Скопје набави пет електрични скутери кои ќе се користата за потребите на градската администрација. Скутерите возат со максимална брзина од 45 км/ч и може да помине 50 км со едно полнење, за кое се потребни околу 5 часа. Цената на скутерите е околу 2.500 евра, односно потрошени се вкупно 782.458 денари за сите пет. […]

Прочитај повеќе

Овој викенд низ Скопје и Тетово ќе помине конвој на електрични автомобили. Конвојот чија цел е да ги претставие електричните возила, започнува од Загреб, поминува низ Хрватска, Србија, и од Белград оди до Ниш, Скопје, Тетово и преку Тирана, и подоцна Босна и Херцеговина го завршува кругот. Во Македонија ќе престојуваат преку викендот, од 20 […]

Прочитај повеќе

Denny е концепт на електричен велосипед кој наскоро би можел да стане реалност. Крeиран од Teague x Sizemore, велосипедот има неколку навистина одлични решенија. Велосипедот доаѓа со електричен мотор кој ќе им помага на возачите кога вртењето на педалите ќе стане премногу тешко, а тука е и автоматското менување на брзината. Тука се помошните светла […]

Прочитај повеќе

Harley-Davidson е најновиот производител кои се приклучи на се поголемата група која иднината на возилата ја гледа во нивните електрични модели. Објективно Harley-Davidson е најголемата „икона“ кога станува збор за мотори, па нивното приклучување има далеку поголема тежина од новите стартап компании. До крајот на годината електричниот модел ќе посети 30 продавници на компанијата, а […]

Прочитај повеќе

„Велосипед кога сакате, мотор кога ви е потребен“ е мотото под кое хрватскиот производител на електрични автомобили Rimac го претстави својот нов производ – електричниот мотор Greyp G-12. Моторот има комбиниран погон, а без дополнително вртење на педалите може да достигне брзина од 65 km/h. Со полна батерија ќе може да поминете 120 километри, по […]

Прочитај повеќе