Податоци од над 100 милиони профили на најголемата руската социјална мрежа VKontakte се на продажба на црниот пазар, јавува Motherboard. Податоците содржат имејл адреса, име, презиме, локација, телефонски број и лозинка, вели LeakedSource. Лозинките на VK.com во моментот на пробивањето биле чувани во „plaintext“ што значи дека секој може да пристапи до нив. Најчесто користени лозинки […]

Прочитај повеќе

Русија тврди дека не прави инвазија на Украина, дека трупите кои водат борба со украинската армија не се нивни. Но, намерите на Владимир Путин се разоткриени од еден банален тренд – руските војници кои треба да се кријат, постојанот објавуваат свои селфи фотографии. Така Симон Островски од Vice следејќи ги тие селфи фотографиите успеа да […]

Прочитај повеќе

Павел Дуров, поранешен херој претприемач во Русија и креатор на најголемата руска друштвена мрежа ВКонтакте, сега смета дека е во немилост на руските власти, па своето време го поминува селејќи се од една во друга држава, јави New York Times. „Имаа оружје и изгледаа сериозно… Изгледаше дека сакаат да скршат вратата“, вели г. Дуров за […]

Прочитај повеќе

Mail.ru со трансакции на акции вредни 1,47 милијарди долари, стана нов сопственик на руската друштвена мрежа Vkontakte, популарно наречена „руски Facebook“. Компанијата од порано е сопственик на 52 отсто од акциите на друштвената мрежа, па по последната аквизиција Mail.ru сега е единствен сопственик на двете најголеми руски социјални мрежи VKontakte и Odnoklassniki. Тоа што можеби […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа во Русија, ВКонтакте, е под контрола на луѓе блиски до претседателот Владимир Путин, изјави нејзиниот основач Павел Дуров откако беше отпуштен од директорското место. Во пост објавен на ВКонтакте, г. Дуров рече дека мрежата, која стартуваше во 2006-та година и сега има на 100 милиони корисници, е под „целосна контрола“ на најбогатиот […]

Прочитај повеќе

Павел Дуров, основач на Digital Fortress и најголемата руска друштвена мрежа, VKontakte, го објави првиот продукт од својата нова компанија. Се работи за iOS апликација за размена на пораки преку која наскоро би требало да се разменуваат и аудио и видео повици. Telegram го користи протоколот за размена на податоци MTProto, развиен oд Николај Дуров […]

Прочитај повеќе