Армијата на САД, поточно истражувачкиот оддел DARPA, работи на сосем нов тип на процесор. Агенцијата со 80 милиони долари ја поддржа HIVE (Hierarchical Identify Verify Exploit) технологијата, јави Engadget. Процесорот ќе биде специјализиран за обработка на „big data“. „Денешниот хардвер не е погоден за ваков предизвик, овие предизвици ќе стануваат се потешки и потешки, како […]

Прочитај повеќе

Најверојатно кога ќе се спомне дрон не помислувате на авиончиња од хартија. Сепак DARPA креираше токму ваков дрон. Дрон креиран од хартија и наменет за достава на лекови и медицинска опрема. Компанијата Otherlab од Сан Франциско, доби грант од DARPA за развој на токму оваа идеја, јави Recode. Идејата е веднаш да се достават лекови […]

Прочитај повеќе

Техничкото крило на воената индустрија на САД, DARPA, преку гејминг ќе доаѓа до подобри воени стратегии. Новите технологии треба да помогнат на војската полесно да се снајде во урбани средини. Урбаната средина често е предизвик во комуникацијата, движењето па дури и можноста за снабдување со потребните ресурси. Решението на DARPA се дроновите. Агенцијата сака да […]

Прочитај повеќе

DARPA Cyber Grand Challenge е замена за досегашниот натпревар за роботика. Но, овој пат наместо роботи ќе се натпреварува вештачката интелигенција која ќе треба да најде најдобра заштита на податоци. Во натпреварот ќе учествуваат 7 тима кои се натпреваруваат за награда од 2 милиони долари. Иако софтверот е создаден од тимови, откако ќе започне натпреварот […]

Прочитај повеќе

Понекогаш е навистина тешко да се одреди дали Илон Маск е сериозен или неговата брилијантност конечно го полудела. Неодамна г. Маск ги предупреди организаторите на Cyber Grand Challenge дека овој настан може да креира нешто налик на вештачката интелигенција од Терминатор, Skynet. Ова не е прв пат тој да ги критикува креаторите на вештачка интелигенција, […]

Прочитај повеќе

Војската на САД има намера своите војници да ги направи првите киборзи кои ќе бидат поврзани со компјутери, јави Guardian. Иако може да се каже дека повеќето од нас кои сме постојано со технологија во рака сме киборзи; сепак новиот проект на DARPA, Neural Engineering System Design, делува малку посериозно бидејќи целта им да креираат […]

Прочитај повеќе

Минатата недела војската на САД започна со тестови на роботот на Boston Dynamic. Механичкото куче – Spot, учествуваше во серија сценарија, од напад во шума до напад во урбана средина. Во овие тестови роботот ги менува кучињата, кои доколку тестовите се покажат успешни ќе ги заменат и на опасните мисии. Spot е еден од роботите […]

Прочитај повеќе

Научниците од Xerox PARC креираа криптографски процесор кој може самиот да се уништи, а со тоа и да ги заштити податоците на корисниците, јавува Extremetech. Првичната намена на чипот вусшност не е за обичните корисници, туку за војската, која наместо да испраќа тимови кои ќе ја обезбедат и вратат опремата, ќе може да ја уништaт […]

Прочитај повеќе

Роботот Hubo е победник на DARPA Robotic Challenge 2015. Натпреварот започна откако земјотресот, цунамито и нуклеарна катастрофа покажаа дека тимови од луѓе не се секојпат најпожелното решение на локации кои се опасни. Место луѓето, планот е да се испраќаат роботи кои ќе умеат да завршат основни задачи. Токму тоа е и идејата зад натпреварот кој […]

Прочитај повеќе

Најголемите иноватори и научници на полето на технологијата оваа година се гласни кога се во прашањето роботите и паметните машини. Голем број од нив како Илон Маск и Стивен Хокинг предупредуваат на опасностите од „паметни“ машини кој ќе можат самостојно да носат одлуки.Најверојоатно двата најстрашни роботи во моментов доаѓаат под покровителство на DARPA, а станува […]

Прочитај повеќе

DARPA работи на пребарувач за „скриениот интернет“ или „длабокиот Веб“, што e мрежа над 400 пати поголема од Вебот што го знаеме. Името на пребарувачот ќе биде Memex и ќе ја олесни работата на полицијата, војската, па дури и приватниот сектор во потрага по анонимните сајтови и, често, криминалците, јави CBS. Пребарувачот пред се е […]

Прочитај повеќе

Американскиот Пентагон ја претстави својата редизајнирана играчка – хуманоидниот робот Atlas кој сега има батерија, што му овозможува да се движи слободно без дополнителни електрични кабли. Поради ова, новата верзија е наречена „Atlas Unplugged“. Самата појава на Atlas е фасцинантна. Хуманоидот тежи над 150 килограми и е висок околу 188 сантиметри. Но, тоа што го […]

Прочитај повеќе