Новата епизода на GG.mk повторно ги врати Гораст, Данко и Бобо во студио. Овој пат главна ѕвезда на вечерта е Alienware 17 R4, гејминг лаптопот од Anhoch. Дополнително во оваа епизода љубителите на видеоигрите можат да уживаат во прегледот на: Persona 5 и Thimbleweed Park.

Прочитај повеќе

Во оваа епизода на GG.mk главната тема се Sci-fi световите кои се употребени во видеоигри. Изборот на Гораст се Halo и StarCraft, додека на останатите: 5. Bioshock. 4. Halo 3. Half-Life 2. StarCraft 1. Mass Effect  

Прочитај повеќе

Интересот за игрите на табла во последниот период е во пораст. Сепак, интересот за игрите кај некои од играчите е присутен постојано. Доказ за ова е актерот Александар Микиќ, кој важи за играч со голема пасија и колекционер на игри на табла. Токму г. Микиќ е гостин во оваа епизода на GG.MK, која ако сте љубител на […]

Прочитај повеќе

Пред пет години, група ентузијасти организирани како МАГДА излегоа со за тогаш налудничав и амбициозен план. Креирање, односно приклучување на глобален настан, во Македонија на кој 48-часа ќе се креираат видеоигри. По два дена поминати во дизајнирање, прoдуцирање, програмирање и којзнае уште што, јавноста можеше да ги види првите 30 игри… Како наградени на првиот […]

Прочитај повеќе

Global Game Jam е најголемиот интернационален настан за креирање на дигитални игри кој се одржува еднаш годишно и тоа истовремено на голем број локации низ целиот свет во вид на 48-­часовен маратон. Како дел од International Game Developers Association (IGDA) неговата цел е да ги обедини сите кои креираат или имаат желба да креираат игри […]

Прочитај повеќе

Првата епизода на GG.MK оваа година очекувано донесе потсетување на настаните од летото. Се разбира не можеше да не биде спомнат Сакса и најголемиот успех за македонскиот е-спорт; првото организирано испраќање на репрезентација на Светското првенство во Џакарта; лансирањето на World of Warcraft: Legion, DarkSouls III и PlayStation VR на Sony. Специјален гостин оваа епизода […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите љубители на видеоигри, по бавното лето се враќа најдобрата емисија за гејминг, GG.MK. Гораст, Данко, Бобо и Дарко откако повежбаа Doom, Tomb Raider, League of Legends, World of Warcraft, Hearthstone и Dark Souls повторни се назад на Twitch. Отсега содржините може да ги следите и на GG.mk. Сајтот во иднина треба […]

Прочитај повеќе

Можеби GG.mk немаше да биде кул подкаст кој стреми кон големи нешта, ако не го отфрлија традиционалното размислување, по избор или поради околностите. На почеток, како и сите емисии, сакаа да одат на некоја од македонските телевизии бидејќи се надеваа дека телевизиите ќе им понудат спонзори и маркетинг. Разговараа и со националниот сервис МРТВ, но […]

Прочитај повеќе

По долго чекање, конечно ќе ја гледаме новата емисија за видеогри. Но, GG.mk нема да стартува на старите и добри телевизии, туку на супер-кул сервис за стримање – Twitch.tv. Основачите на GG.mk велат дека идејата им се врти во глава веќе неколку години. Но, дали поради други обврски, дали поради незаинтересираност од телевизиите, емисијата беше […]

Прочитај повеќе

GG, највениот видео подкаст за гејмери направен од гејмери, стартува краудфандинг кампања со која се надева дека ќе собере доволно пари за опрема, и конечно да стартува нудејќи им вистинска гејминг емисија на заедницата, каква што немало во Македонија „уште од 1998-ма година“. Идејата е да се креира видео подкаст кој малку попрофесионално ќе се […]

Прочитај повеќе

Гораст Цветковски, актер и, поважно, хардкор гејмер, планира да го претстави гејмингот во ново светло пред македонската публика. Концептот му е да започне емисија – GG – која ќе биде за секој вид на игри и за сите гејминг турнири. Емисијата ќе има разновидна содржина која ќе им се допадне на сите гејмери, од casual […]

Прочитај повеќе