(Oва е гостински пост на Нина Николиќ. Нина е стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie во кој објавува интервјуа со регионални стартапи.) Откако се вклучив во стартап заедницата мој најголем сон е да поминам некое време во Силициумската долина, да го истражам Сан Франциско и да видам каде се раѓа „стартап магијата“. Оваа пролет еден од експертите од #SwissEP […]

Прочитај повеќе

Сан Франциско ќе се обиде да биде првиот град кој на сите жители ќе им овозможи оптички интернет. Дел од помалите градови кои се дел од Google Fiber тестовите веќе се покриени. Сепак, Сан Франциско е првиот навистина голем град кој ќе биде целосно покриен, вели Wired. Се чини некако природно првиот голем град кој ќе […]

Прочитај повеќе

„Хакирани сте, сите податоци се криптирани!“, ова е пораката која може да се прочита на станиците за јавен превоз во Сан Франциско, популарно наречен Муни. Освен ова на терминалите се забележани и пораките „Не работи“ и „Бесплатен превоз“. „Хакирани сме“, тврди анонимен работник од Муни, додавајќи дека проблемот е од петокот. Пораката која ја добиле […]

Прочитај повеќе

NewMan’s Business акцелераторот од април ќе закупи канцеларија во coworking просторот на WeWork во Сан Франциско преку која сакаат да ги промовираат македонските и регионални стартапи кои се дел од нивната програма. Планот е во текот на една година, почнувајќи од есен, да се пратат две групи по четири регионални стартапи во Калифорнија, каде што […]

Прочитај повеќе

Сан Франциско овој месец се буди со „No Tech Zone“ знаци. Не станува збор за официјално поставени предупредувања и зони во кои се забранува користење на технологија од градските власти, туку за уметничка инсталација на Иван Кеш. Тој е уметник од Сан Франциско, кој со инсталацијата сака да ја подигне свеста за сѐ поголемото присуство […]

Прочитај повеќе

На Маја Узунова и Никола Мијановиќ им е потребна вашата помош. Радостa дека сe примени на академијата за развој на iOS игри Makegameswithus.us е скратена за неколку илјадници долари кои им се потребни да престојат во Сан Франциско, каде ќе се оддржи курсот. Двајцата млади програмери, кои заедно кодираа во скопска фирма, и заедно аплицираа […]

Прочитај повеќе

По се изгледа дека не сите во Сан Франциско се воодушевени од Google, неодамна пред куќата на главниот инженер од проектот за автономен автомобил, Ентони Левандовски, демонстранти го изразија своето незадоволство од компанијата со транспарент „Иднината на Google запира овде“. Протестите не застанаа тука. Групата испрати флаерот, потпишани со the Counterforce, до соседите на г. […]

Прочитај повеќе

Главната причина зошто стартапите се неуспешни е немање доволно кеш за да опстанат. Затоа најдобро е да ја планирате вашата инвестиција во земја каде тоа оддржување ќе биде евтино. Македонија, Мороко, Полска, Бугарија, Малeзија, Тајланд, Никарагва, Мексико… се одлични места за вашиот стартап, вели стартап евангелистот Ана Витал во својот инфографик објавен на Founders and […]

Прочитај повеќе

Силиконска долина е термин кој се употребува за областа која се наоѓа на јужниот дел од заливот Сан Франциско, поточно за долината Санта Клара. Долината е позната по тоа што најголемите технолошки и компјутерски корпорации се наоѓаат токму таму. И покрај тоа што низ светот постојат многу високо технолошки центри, Силиконската долина сè уште важи […]

Прочитај повеќе