Федералната агенција за авиосообраќај FAA направи исклучок во својата забрана за беспилотни летала и му дозволи на Flirtey да направи три достави до клинички центар во Вирџинија. Тестовите на приватната компанија беа набљудувани и од тим на NASA, а болничкиот тим кој учествуваше е дел од тим на лекари и волонтери кои работат во рурални […]

Прочитај повеќе

Прашање на време е кога пратките ќе почнат да се испорачуваат со помош на автонимни летала. Една од компаниите кои се обидуваат да бидат први во оваа нова индустрија, XactSense, веќе работи на прототип на дрон кој ќе биде опремен со LIDAR-техоногија која Google ја користи во своите автономни возила, јави Quartz. Станува збор за […]

Прочитај повеќе

Американската агенција за заштита на авторски права објави дел од плановите на Amazon за испорака на продукти со помош на беспилотни летала. Патентот открива дел од деталите кои досега не беа познати како тоа дека беспилотните летала ќе можат да ги следат телефоните на купувачите со што би можеле да направат испорака директно до купувачот. […]

Прочитај повеќе

Американската морнарица презентираше функционален прототип на ново оружје, топ кој овозможува лансирање на повеќе беспилотни летала кои потоа би напаѓале иста цел. Топот ги лансира леталата кои потоа се способни автономно да прават координирани напади. Проектот е наречен Locust (Low-cost UAV), а видеото прикажува демонстрација на симулиран напад врз цел составена од повеќе објекти, а […]

Прочитај повеќе

Фармери во Британија тестираат беспилотни летала како замена за кучиња чувари! „Не лае, не каса, a нема потреба ниту од храна“, вели Пол Бренан за BBC. Видеото, снимено во близина на Даблин, кое г. Бренан го сподели покажува дека со помош на беспилотно летало може да ги прибира овците, и според него дронот (и операторот) […]

Прочитај повеќе

Што би направиле ако имате контрола врз разни уреди само со вашиот ум? Прашањево можеби е наменето за суперхерој од стрип, иако во реалноста постои експеримент кој дозволува контрола на беспилотни летала со мозочни бранови. Идејата зад технологијата на компанијата Tekever од Лисабон, е на луѓето кои имаат проблем со движењето да можат да управуваат […]

Прочитај повеќе

Најголемата кинеска продавница и една од најголемите светски интернет продавници, Alibaba, започна со тестирање на дронови за испораки, јави BBC. За разлика од Amazon и Google кои тестираат сопствена испорака со дронови, Alibaba тестира со вистински продукт (чај) кој ќе го доставуваат до вистински купувачи, со што сепак е еден чекор понапред од конкурентите. Тестовите […]

Прочитај повеќе

Беспилотно летало кое пренесувало три килограми амфетамин се срушило на паркинг во Тихуана, Мексико, пренесува >Associated Press. Полицијата вели дека имало шест пакети дрога кои биле залепени за леталото, кое откако ќе му бидат дадени GPS координати можело само да одлета до локацијата. Засега не е познато од каде потекнува леталото, дали од американски или […]

Прочитај повеќе

Tелевизискиот гигант CNN одлучи да користи беспилотни летала за известување на вестите, иако за законот за комерцијална употребна на беспилотни летала се расправа во САД. Телевизијата има договор со Федералната администрација за авијација (FAA) за креирање на законска рамка со која ќе биде дозволено користењето на беспилотни летала за известување. „Наша цел е да отидеме […]

Прочитај повеќе

Додека во Македонија чекаме по недела дена за писмо од друг град одалечен само триесетина километри, LaPoste започна со тестирање на беспилотни летала за испорака на пратките. GeoPost објави дека првата фаза од тестовите е завршена, а во текот на тестовите леталото успешно полета, ја следеше рутата, слета и повторно се врати на местото на […]

Прочитај повеќе

Наскоро сите „пилоти“ кои ќе управуваат со дронови или беспилотни летала ќе треба да ги исполнуваат ригорозните услови кои ќе ги наметне Американската федерална администрација за авијација (FAA). Тоа што ќе ги погоди сите ентузијасти покрај максималната висина на која е дозволено летање на дроновите од 120 метри е што услoвите кои ќе важат за […]

Прочитај повеќе

Германската компанија за достава DHL денес за прв пат изврши достава на лекови со помош на беспилотни летала. Компанијата ќе го испрати леталото 12 километри до островот Џуист, од градчето Нордеич. Станува збор за пробен лет, а компанијата се надева дека овој тест ќе покаже дека беспилотните летала се практично решение за достава до изолирани […]

Прочитај повеќе