Ниту Google, ниту Amazon, туку ланецот на маркети 7-Eleven се првата компанија која започна со комерцијална испорака со употреба на беспилотни летала. Експериментот во американскиот град Рено во Невада, заврши со 77 испораки со дрон за еден ден. Сите достави се од ист магацин, а сите купувачи живееат на 1 километар од продавницата. Неколку десетици […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Матеј Плавевски, ученик во осмо одделение во училиштето Јахја Кемал. Постот оригинално е објавен на Medium, а преведен и реобјавен на IT.mk со дозвола од авторот.) Загадувањето на воздухот станува чест и постојан проблем на 21-от век. Како што бројот на земји кои се справуваат со овој проблем расте, така […]

Прочитај повеќе

Техничкото крило на воената индустрија на САД, DARPA, преку гејминг ќе доаѓа до подобри воени стратегии. Новите технологии треба да помогнат на војската полесно да се снајде во урбани средини. Урбаната средина често е предизвик во комуникацијата, движењето па дури и можноста за снабдување со потребните ресурси. Решението на DARPA се дроновите. Агенцијата сака да […]

Прочитај повеќе

Google, Alibaba и Amazon најавуваат дронови за испорака на производи, Intel и Disney сакаат со дрoнови да заменат огномет, a Apple доцни. Сепак компанијата најавува дека ќе користи дронови да го подобри квалитетот на своите мапи. Веста која доаѓа оваа недела е дека Apple уште во 2015 се пријавил за дозвола за користење на дронови. […]

Прочитај повеќе

Компанијата за достава Flirtey и пицеријата Domino’s ја доставија првата пица со дрон. Првата пица е доставена во Нов Зеланд и е дел од тестовите на двете компании. Засега оваа можност е достапна само за дел од корисниците. Сепак компаниите наскоро сакаат да ја направат услугата пошироко достапна. Освен дронот компаниите креираа и специјална кутија […]

Прочитај повеќе

Ураганот Метју предизвика поплави во Хаити и САД. Граѓаните секако се најпогодени од оваа катастрофа, но и инфраструктурата на телеком операторите е погодена од поплавата. Еден од најголемите телеком оператори во САД, Verizon, објави дека за прв пат користи дронови за проверка на антените. Дроновите не само што овозможуваат да се провери антената, туку овозможуваат и […]

Прочитај повеќе

Zipline од Руанда е прва компанија која започнува редовна испорака на производи со дронови. Станува збор за американски стартап во кој работат инженери од Space X, Google и Lockheed Martin. Во прво време ќе се испорачува крв, плазма, коагуланти и слични материјали во болниците. По тестовите на Amazon во САД и Британија и AliBaba во […]

Прочитај повеќе

Intel, компанија позната на сите по своите процесори, го претстави првиот свој дрон. Falcon8+ е наменет за користење во индустријата и градежништвото. Дронот ќе може набрзина да прелета и да направи надзор на објектите и градилиштата. Со ова на работниците да им заштеди часови. Дронот е со 8 мотори кои му овозможуваат брзина до 56 km/h. Ова е […]

Прочитај повеќе

Flybrix e sтартап од Сан Франциско кој креираше нова кул LEGO играчка. Деловите овозможуваат со неколку LEGO коцки, мотори и центрачна плочка, да се креира потполно функционален дрон. Компанијата има креирано и дополнителен контролер, кој за жал се продава одделно. Дронот е лесен и расклоплив, па наменет е за користење дома, а не во надворешни услови. […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на леталото Ehang 184, кое беше претставено во јануари на CES 2016, доби дозвола да го тестира возилото во Невада, САД. Засега не станува збор за тестови во населена област, туку во зона која е дозволена за тестирање на беспилотни летала. „Ова е историски договор кој ќе биде темел на идно партнерство во областите […]

Прочитај повеќе

Xiaomi малку доцни со првите дронови, но сепак успеа да претстави интересен продукт. Првиот дрон на Xiaomi, како и останатите нивни уреди ќе биде конкурентен со перформансите, но и со цената. Слично како неколку уреди кои ги презентира Xiaomi, компанијата нема да го произведува уредот, туку е негова поддршка. Xiaomi го става својот бренд зад […]

Прочитај повеќе

Ситуацијата со дронови во моментов е слична на онаа со која започнуваше и авијацијата. На почетокот на минатиот век, ентузијастите можеа да летаат без дозволи за летање или пилотски дозволи, а најголем број на првите пилоти беа ентузијасти. Во 1930 година за првпат се појави контролата на летање, што нѐ доведува до денес, сега сме […]

Прочитај повеќе