Воздухопловството на САД за следната година најавува почеток на тестови во кои современи беспилотни летала ќе ги предизвикаат пилотите. Иако има срамежлива најава дека со едното од леталата треба да управува вештачка интелигенција, засега нема подетално известување за изгледот на тестовите. Веројатно во прва фаза едни против други ќе летаат пилоти со и без поддршка […]

Прочитај повеќе

Инспектори на Град Скопје со помош на дрон идентификуваа лице кое врши сплаување на органски материјал. Снимката направена со помош на дронот го „фатила“ моментот во кој лицето го пали стрништето. Станува збор за прекршок по Законот за управување со отпад, а казната изнесува 1000 евра, пишува Аko.mk. Град Скопје за првпат користи дрон за […]

Прочитај повеќе

Велика Британија има фондови кои ги користи за развој на дронови кои сами ќе носат одлуки дали треба некого да убијат. Одлуката ќе биде донесена со вештачка интелигенција која се развива со финансии од Министерството за одбрана, пишува Guardian. „Покрај јавните изјави дека Велика Британија нема намера да развива автономни платформи за оружје, постојат докази […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот стартап Orqa FPV сака да ги креира најдобрите очила за дронови. Очилата треба да им овозможат на пилотите на дроновите да гледаат и да управуваат со леталото како да се внатре. Најзаинтересирани за очилата од стартапот секако се пилотите кои учествуваат во спортски натпревари. Трките со дронови се еден од спортовите кои може да […]

Прочитај повеќе

Штом се споменат дронови, обично ни паѓаат на памет две работи. Или милитаристички употреба или викенд занимации. Но, дроновите се способни за многу повеќе и нивната функција може да биде ограничена само од имагинацијата, особено кога ќе се стави во равенката и желбата за поекономична ефикасност. Она што следи се пет начини на кои одредени […]

Прочитај повеќе

За поголема безбедност на патиштата во Косово, полицијата започна да патролира со дронови. Дроновите патролираат на патиштата кои се понепристапни, а овозможуваат и надзор на поголеми делови од патот. Дронот лета пред полициската контрола и освен што го пренесува сигналот снима и видео од настаните на патот. Кога полицијата ќе забележи дека некој возач прави […]

Прочитај повеќе

Прoширена и виртуелна реалност, автономни возила и куп технологија од иднината беше дел од отворањето на Олимписките игри во Пјонгчанг. Простор имаше и за незаборавниот Psy и Gangnam Style, првата песна со 1 милијарда прегледи на интернет. Почетокот на отворањето беше фокусиран на митологијата и минатото, најголем дел од церемонијата е потсетник на технолошката супериорност на Кореја. […]

Прочитај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина го направи првиот „лет“ во потрага по загадувачите. За прв пат во Македонија на 29 јануари се направени снимки со помош на дрон за поефикасен инспекциски надзор. Првото снимање е реализирано во општина Карпош м.в. Момин Поток и Градски парк Скопје на 29 јануари, 2018 година. Од инспекторатот најавуваат дека нема […]

Прочитај повеќе

Тестирањето на дронови во САД стана малку поедноставно. Претседателот Доналд Трамп олесни дел од правилата за тестирање на летала. Промените ќе овозможат партнерства помеѓу градовите и компаниите кои управуваат со дронови. Ова ќе овозможи користење на леталата на пилот проекти и тестови. Дополнително, условите ќе важат за градовите каде се тестира, а не како досега, […]

Прочитај повеќе

Без сомневање во иднина дроновите ќе имаат куп примени на кои воопшто не помислуваме. Примената на автономните дронови не е поврзана единствено со нивото на автономија. Голем дел од примената има и генијалниот дизајн на овие летала. Рафаело Дандреа на TED говор претстави неколку кул летала и технологии кои мора да ги видите.

Прочитај повеќе

Личниот возач Uber, сериозно се обидува да стане и личен пилот. Компанијата го вработи Марк Мур, инженер од NASA, за да им помогне во развој на летачко возило. Во Uber г.Мур доаѓа на позиција Директор на инжинеринг во Uber Elevate, јави TechCrunch. Ниту досега не беше тајна дека Uber сака да креира летала со кои […]

Прочитај повеќе

Нов патент на Amazon покажува дека компанијата има намера во блиска иднина да креира летечки магацин. Од каде што помали дронови ќе бидат товарени со пратките и ќе ги испорачуваат до врата на купувачот. Големиот магацин нема да биде премногу иновативна технологија, туку станува збор за едно од првите летала, цепелин. Идејата на Amazon ќе зависи […]

Прочитај повеќе