Facebook ја објави причината за падот на дронот Aquila. Силен ветар го подигнал леталото пред неговото слетување. Поради ова целото летало е речиси уништено, но за среќа нема повредени. Анализата е за падот на тестовите направени со дронот од јуни. Што се однесува до дронот, десното крило е речиси потполно уништено, јави Recode. Неочекуваниот ветер […]

Прочитај повеќе

Првиот сателит на Internet.org иницијативата, поддржана од Facebook, е уништен во експлозија на лансирната рампа во Кејп Канаварал. Експлозијата го зафати сателитот и ракетата Falcon9 на Space X која требаше да го лансира сателитот во орбита. Уништена е и лансирната рампа. Лансирањето беше закажано за сабота 3 септември. Цената на сателитот е околу 200 милиони […]

Прочитај повеќе

Internet.org, односно планот на Facebook да обезбеди бесплатен интернет за oстанатите милијарда луѓе кои не можат да си дозволат пристап до Интернет, преку соработки со оператори; сега е навистина отворен за сите. Сите девелопери ќе можат да креираат едноставни и ефикасни сервиси и апликации до кои корисниците ќе можат да пристапат бесплатно, и околу кои […]

Прочитај повеќе

Иницијативата на Facebook, Internet.org, издаде Android и веб апликација која ќе им овозможи на жителите на државите во развој бесплатен пристап до повеќе апликации, јави Гај Росен, продукт менаџер во Facebook. „Со оваа апликација луѓето ќе можат да разгледаат низа корисни здравствени податоци, податоци за вработување или локални информациски сервиси без за тоа да плаќаат. […]

Прочитај повеќе

Facebook го претстави новиот проект на Connectivity Lab, лабораторија која ќе се обиде да обезбеди поквалитетен Интернет насекаде. Connectivity Lab работи на Internet.org иницијативата чија цел е да го направи Интернетот достапен насекаде. Технологијата со која ќе се обидат да го направат ова се беспилотни летала. Леталата кои би се употребувале се Zephyr, авиони на […]

Прочитај повеќе

Facebook e во преговори да го купи Titan Aerospace, компанија која прави соларни беспилотни летала кои можат да летаат блиску до орбитата за цели пет години без да мора да слетаат. Преку леталата Facebook ќе испорачува интернет конекција до руралните средини без интернет пристап, вели TechCrunch. Аквизацијата, која ќе го чини Facebook околу 60 милиони […]

Прочитај повеќе

Internet.org е новата мисија на основачот на Facebook, Марк Закерберг. Facebook, заедно со телеком партнерите, непрофитните организации, локални заедници и експерти, ја формираа иницијативата Internet.org која се фокусира на земјите во развој кои сè уште не може сами да вложуваат во инфраструктурата. „Девет години бевме во мисија да го поврзиме светот. Сега поврзуваме повеќе од […]

Прочитај повеќе