Предвидувањата се дека електричните возила ќе го освојат пазарот до 2025 година, но дали знаете како функционираат? На ова 10 минутно видео може да ги видите основите на начинот на работа и барем малку поблиску да се запознаете до основите на возилата на иднината.

Прочитај повеќе

Автомобилот Concept One на хрватскиот производител Rimac Motors, е најбрзото возило на старт. Вирално видео на професионалниот возач Арчи Хамилтон во кое Concept One се трка со LaFerrari и Tesla Model S, ги покажува можностите на автомобилот. Арчи Хамилтон е професионален возач и внук на Данкан Хамилтон, победник на Le Mansa. Г. Хамилтон е и […]

Прочитај повеќе

Во вообичаен ден, Tesla Model S е еден од најбезбедните автомобили,но на лош ден е „опасност на тркала“. По неколку сообраќајни незгоди, во ново видео, може да се види како Tesla Model S целосно гори за 5 минути. За среќа, во несреќата која се случи во Франција, нема жртви, а патниците и возачот на автомобилот навреме […]

Прочитај повеќе

Автоматското управување во Tesla Model S е под истрага по фаталната сообраќајна незгода во која загина 40-годишниот Џошуа Браун, сопственикот на возилото. Веста, заедно со жалење ја објави Tesla на својот блог, потсетувајќи ги корисниците дека автоматскиот пилот е сè уште во тест фаза. Незгодата се случи на пат во централна Флорида, откако ниту возилото, […]

Прочитај повеќе

Ако има компјутер може да се хакне. Ова сега го дознава и Tesla која е последниот производител чиј автомобил беше цел на хакерски напади. Нападот го направи Џејсон Хјуз, безбедносен експерт и сопственик на Tesla P85D кој најде нешто интересно во својот автомобил. Во фирмверот на својот автомобил забележа ознака P100D што го натера да […]

Прочитај повеќе

Tesla им приреди фантастични изненадувања на дел на сопствениците на нивниот електричен автомобил. Иако, тие изненадувања чинат околу 2.500 долари за наградба на софтверот, сепак за тие пари добиваат уникатно искуство. Софтверската надградба 7.1 за Model S и Model X доаѓа со автопилот кои има неколку автоматизирани функции, јави Business Insider. Возилата сега можат автоматски […]

Прочитај повеќе

Tesla Model S е побезбеден од хакерскиoт напад од Jeep возилата, но сепак може да се хакне. Тим на експерти за сајбер безбедност успеа да се дојде до контрола врз возилото, иако за разлика од неодамнешните напади врз Jeep, за напад врз Tesla потребен е физички пристап до возилото. Хакот ќе биде презентиран на Def […]

Прочитај повеќе

Youxia X е кинеско електрично возило одговор на возилата кои ги изработува Tesla Motors. Возилото потсетува на Model S, иако кога дизајнот е во прашање компанијата позајмува и од Lexus, Audi и Maserati, вели Mashable. Автомобилот прв пат е претставен минатата недела, а негов креатор е 28 годишниот Јуанг Ксиујан. Првите модели би требало да […]

Прочитај повеќе

Tesla Model S P85D е спортска верзија на познатиот електричен автомобил, но освен што е подобар и побрз електричен автомобил, новата P85D верзија е и поскапа. Овој модел чини 130.000 долари, што е речиси двојно поскап од основниот Model S чија цена е 70.000 долари. P85D доаѓа со подобри седишта, а и внатрешноста на автомобилот […]

Прочитај повеќе

Tesla Model S е најпопуларниот електричен aвтомобил поради две причини, одлично е дизајниран и функционира. Исто така е и скап. Ако сте во Норвешка ќе треба да платите над 100.000 евра за автомобилот. Но, зошто тогаш Норвежаните купуваат по стотина Тesla Model S секој месец? Норвешка, која се избори за својата независност од Шведска и […]

Прочитај повеќе

Овој викенд низ Скопје и Тетово ќе помине конвој на електрични автомобили. Конвојот чија цел е да ги претставие електричните возила, започнува од Загреб, поминува низ Хрватска, Србија, и од Белград оди до Ниш, Скопје, Тетово и преку Тирана, и подоцна Босна и Херцеговина го завршува кругот. Во Македонија ќе престојуваат преку викендот, од 20 […]

Прочитај повеќе

Саша Цветојевиќ, хрватски претприемач и бизнис-ангел, ќе го донесе првиот Tesla Model S во Скопје. Г. Цветојевиќ доаѓа како ментор на Startup Weekend Skopje, каде освен за претприемаштво и како се гради стартап, сигурно ќе биде распрашуван и за какво е чувството да се вози уникатниот електричен автомобил на Tesla Motors, компанија која е основана […]

Прочитај повеќе