PayPal се обидува да пронајде начин да го олесни плаќањето со безжично плаќање преку паметни часовници. Можеби мало изненадување е што првите прототип модели се во соработка со Samsung, иако веќе подолго време Apple најавува соработка токму со PayPal. Ова сепак можеби и не треба да изненади со оглед на тоа дека Samsung веќе е […]

Прочитај повеќе

Samsung на CES 2014 најави дека најновата петта верзија на Galaxy паметните телефони ќе се појави во април, и, за да бидат подобри од Apple и iPhone 5S сензорот за читање на отисо ци, можно е да има сензор за скенирање на очите со кој ќе се отклучува телефонот. Се уште нема детали за цената […]

Прочитај повеќе

Дали имате проблеми со девојките? Тогаш сериозно размислете да си го купите паметниот часовник, Galaxy Gear. Ова би можела да биде поуката од нивата реклама на Samsung насловена како „Are you Geared up?“. Заедно со неодамнешната реклама за Nokia 2520 и оваа реклама за Gear е една од полошите реклами кои сме ги виделе, посебно […]

Прочитај повеќе

Google е во преговори со азиските производители за започнување на производство на нов паметен часовник кој ќе работи на Android Kit Kat, но со функционалности на Google Now. Google Now е асистент за пребарување и следење на корисничките активности кои ги прикажува во картички. Извори за Wall Street Journal велат дека Google е при крај […]

Прочитај повеќе

Samsung можеби го украде внимането на сите со својот Galaxy Gear, но не треба да заборавиме и дека Sony, само неколку часа пред јужнокорејскиот конкурент, на IFA во Берлин претстави свој нов паметен часовник. SmartWatch 2, исто како и Gear, работи на Android и служи како додаток на паметен телефон. Но, за разлика од Gear, […]

Прочитај повеќе

Galaxy Gear e кој знае колку поубав од вашиот часовник, ниту пак има куп апликации за него, но овој паметен часовник, кој е претставен со „добредојдовте во иднината“, е прв ваков уред во неизбежната (р)еволуција на уреди кои се додатоци на паметните телефони. Galaxy Gear е часовник со екран на допир кој работи на Android […]

Прочитај повеќе

И Google подготвува паметен часовник. Android уредот е креација на WIMM Labs кои го претставија во 2011-та година за бргу потоа да го затворат стартапот. Сега GigaOm открива дека технологијата на WIMM е купена од Google уште пред една година, а тимот зад стартапот сега работи заедно со Android тимот во развивање на платформата. Тоа […]

Прочитај повеќе

По примерот на повеќе технолошки гиганти и Samsung започна со работа на својот паметен часовник. Galaxy Gear ќе излезе веќе следниот месец, а со часовникот ќе може да разгледувата имејл, да разговарате како на телефон и да сурфате, велат извори за Bloomberg. Датата на која е закажана презентацијата е 4 септември, со истовремени презентации во […]

Прочитај повеќе