Засега неидентификуван хакер на скриениот интернет (dark web) продавал податоци за американски дрон. Продажбата на плановите на леталото ја откри Андреј Баришевич од безбедносната компанија Recorded Future. Напаѓачот успал да искористи погрешно конфигурирана опрема (рутери од Netgear) и дошол да податоците. Добра вест е дека ниту еден од податоците кои беа на продажба не се тајни. Ова […]

Прочитај повеќе

Кајл Тери е своевиден компјутерски историчар. Работел во речиси сите сектори на ИТ индустријата, од систем администратор, до софтверски инженер. Неговиот говор на TEDx во кој зборува за почетоците на ARPANET, па сѐ до Tor и скриениот интернет.

Прочитај повеќе

Минатата недела група на членови на хактивистите Anonymous ги пробија серверите на хостинг компанијата Freedom Hosting II. Според непотврдени информации на овие сервери се хостира една петтина од таканаречениот Dark web. Како последица на нападот срушени се 10.613 страници, и ископирана е базата на податоци на Freedom Hosting II. Според членовите на Anonymous половина од […]

Прочитај повеќе

Најверојатно веќе сте се сретнале со термините Dark Web и Deep Web, но што значат? Безбедносниот експерт Даниел Мизлер на едноставен и разбирлив начин ја објаснува разликата на овој невидлив интернет простор. Интернетот е местото што го знаеме, сајтовите кои редовно ги користиме, кои се индексирани од пребарувачите за да можат едноставно да се најдат, […]

Прочитај повеќе

Се разбира никој не очекува дека украдените личните податоци на интернет се продаваат за милиони долари, но депресивно е сознанието кое го сподели Quartz дека дигиталниот идентитет на луѓето се продава и за два долари. Податоците кои се споделени доаѓаат од Grams, пребарувач за „скриениот интернет“, а на него 600 резултати за поединечни продажби се […]

Прочитај повеќе

Рос Улбрихт, креаторот на контроверзниот сајт за нелегална трговиа, Silk Road, е осуден на најстрогата казна за својот прекршок – доживотна затворска казна. Ова е најголемата казна која можеше да му биде пресудена на г. Улбрихт, кој без жалба остатокот на животот ќе го помине зад решетки, вели Verge. „Не сте нималку подобра личност од […]

Прочитај повеќе

WiFi мрежи се забранети во Куба, но ова не спречи илјадници млади Кубанци да креираат сопствена скриена мрежа во која се поврзани илјадници компјутери во Хавана. Вака креираната мрежа, која во Куба е целосно нелегална, им овозможува на младите да разговараат со пријателите, да играат онлајн игри и да преземаат филмови, јави Associated Press. SNet […]

Прочитај повеќе

Продавницата за илегална роба, Silk Road, по кусиот период на непостоење, откако FBI го затвори сајтот на скриениот интернет, повторно се враќа. Oвој пат како Silk Road ReLoaded кој за разлика од претходните верзии не е скриен зад Tor, туку зад I2P мрежа за анонимизација. Покрај биткоини се додадени и куп други крипто-валути за плаќање, […]

Прочитај повеќе

Кражба од 5.400 биткоини со вредност од околу 6 милиони долари се заканува да го затвори сајтот за продажба на наркотици Sheep, јавува Forbes. Sheep постои на „скриениот интернет“, оној кој може да се пристапи преку Tor мрежата, и слично како и неодамна затворениот Silkroad, заработува од продажба на дрога. Биткоините наводно ги украде корисникот […]

Прочитај повеќе

Не зборува на телефон, ниту на Skype; не им верува на апликациите за инстант пораки; не се среќава во живо ниту со најблиските соработници; не одговара на лични прашања и му беа потребни осум месеци за интервју за Forbes. Иако според описот наликува на параноја всушност станува збор за еден од најбараните и најконтрoверзните луѓе […]

Прочитај повеќе