Илон Маск конечно ja oткри новата верзија на својот електричен автомобил – Tesla D – кој е првиот модел од фабриката со погон на четири тркала. Оттука и името на автомобилот „D“ или дуал бидејќи доаѓа со два мотори, еден за предните и еден за задните тркала. Погонот на сите четири тркала ќе го намали […]

Прочитај повеќе

Илон Маск, основачот на SpaceX и вистинскиот Tони Старк, предупредува дека доколку сакаме да го заштитиме човештвото мора да креирама одржлива колонија на Марс, која ќе може да опслужува еден милион жители. Со оглед на тоа дека SpaceX е компанија која размислува за комерцијални летови во Вселената, и веќе две години е партнер на Американската […]

Прочитај повеќе

Неодамна Илон Маск најави отворање на нова „Gigafactory“ – фабрика која ќе работи речиси исклучиво на производство на батериите за електрични автомобили, поточно за Tesla Model S. Според информациите од Tesla, првата ваква фабрика ќе биде лоцирана во Невада во близина на Рено, но компанијата ќе започне и со креирање на исти објекти на уште […]

Прочитај повеќе

Метју Oatmeal Инман е познат автор на интернет стрипови, кој сега доби култен статус на човек кој успеа со помош на Интернетот да го креира Музејот на Тесла, и да го натера основачот на Tesla Motors, Илон Маск, да донира еден милион долари за негова изградба. Се започна со желбата на Oatmeal да го купи […]

Прочитај повеќе

Oсновачот на Tesla Motors и SpaceX, Илон Маск, се плаши дека брзиот развој на вештачката интелегенција може да донесе апокалиптична иднина. Г. Маск е инвеститор во повеќе компании кои ја истражуваат вештачката интелегенција, пред се за да добие информации од прва рака до каде е технологијата. Според тоа што го видел, тој е преплашен дека […]

Прочитај повеќе

Илон Маск, основачот на Tesla Motors, објави дека другите производители на автомобили можат слободно да ја користат нивната технологија за електрични автомобили. Tesla ќе им ја отстапи технологијата бесплатно, и нема да презема легални мерки за користење на патентираната технологија. Звучи чудно што некоја компанија ќе отстапи супериорна технологија, но можеби г. Маск има грижа […]

Прочитај повеќе

Следниот автомобил на Tesla Motors ќе биде спортски фамилијарен автомобил, достапен за сите и поевтин за половина од Tesla Roadster, кој чини 89.000 долари, објави на блог основачот на компанијата Илон Маск. Сепак производството на спортски автомобили е далеку од единствена цел на Tesla Motors, всушност спортските автомобили се начин како да се постигне целта, […]

Прочитај повеќе

Можеби не е целосно точно дека Tesla со своите возила самостојно ги претстави електричните автомобили на патиштата, но нивниот Model S и основачот на Tesla Motors, Илон Маск, се меѓу најзаслужните за се поголемата популарност и свест за новите електрични возила. Не за џабе Oatmeal во рецензијата на својот Tesla Model S го нарече „магичен […]

Прочитај повеќе

Откако стартуваше успешна краудфандинг кампања со која се собраа 2 милиони долари за да се спаси земјиштето на кое се наоѓаше лабораторијата на пронаоѓачот Никола Тесла, Метју Инман сега се обиде да го ангажира Илон Маск, основачот на Tesla Motors, Space X и PayPal, да вложи околу 8 милиони долари за да се изгради Музејот […]

Прочитај повеќе

Одржлива енергија, Интернетот, креирање на можност за живот на други планети, вештачка интелегенција и промена на гените се клучни технологии кои ќе ја определат иднината на човештвото, вели основачот на Tesla Motors и SpaceX, Илон Маск, во интервју за Stanford Business School. Во интервјуто амбициозниот г. Маск рече дека доколку не се одлучил да креира […]

Прочитај повеќе

Tesla Motors објави дека нивниот Model S доби пет ѕвездички и сруши рекорд на тестовите за безбедносни стандарди на САД. Model S беше тестиран во пет категории на удари од напрад, страна и од позади. Компанијата, која е основана од еден од креаторите на PayPal, Илон Маск, вели дека ова е прв пат електричен автомобил […]

Прочитај повеќе

Oсновачот на Tesla Motors, SpaceX и PayPal, Илон Маск, го објави дизајнот на Hyperloop, новиот супербрз транзитен систем. За почеток Hyperloop ќе ги поврзува Лос Анѓелес и Сан Франциско, а не е исклучена можноста доколку проектот се докаже како профитабилен, првата локација која ќе биде додадена да биде Лас Вегас. Оваа дестинација не е случаен избор […]

Прочитај повеќе