Се чини дека успешните милијардери немаат недостаток од чудни идеи, или можеби сепак ова важи само за директорот на SpaceX и Tesla Motors. На Code Conference 2016 конференцијата која се одржува во Калифорнија, Илон Маск рече дека можеби сите живееме во симулација. „Пред 40 години го имавме Pong, два правоаголника и точка. Денес 40 години […]

Прочитај повеќе

Гостувањето на Бил Гејтс и Илoн Маск на Code Conference 2016 привлече огромно внимание, посебно што зборуваа за вештачката интелигенција и тоа што нè очекува во иднината. На конференцијата, која се одржува во Калифорнија во организација на Recode, двајцата се одлучија да зборуваат, пред сè, за опасностите кои може да ги предизвика AI. Г. Маск […]

Прочитај повеќе

„Некој мора да го направи ова. Ако никој не го направи ова, тогаш мислам дека јас треба да го направам“, вели Илон Маск, директорот на SpaceX и Tesla Motors, за креирање на пософистициран интерфејс помеѓу луѓето и машините. Г. Маск веќе има решенија предвид; станува збор за нанотехнологија која ја развива група хемичари и инжинери, […]

Прочитај повеќе

Идејата на Илон Маск за супербрзи возови Hyperloop започна со првите тестови. Проценката е дека финалната верзија на Hyperloop или „петтиот начин на транспорт“ ќе може да се движи со брзина од 1280 km/h, а во првиот тест успеаја за две секунди да забрзаат до 184 km/h. Првиот тест е направен на возилото, но Hyperloop […]

Прочитај повеќе

Најновиот проект на Tesla Motors е да ги направи своите автомобили да помогнат за почист воздух. Иако изгледа невозможно бидејќи се работи за автомобил, сепак компанијата претстави нешто што се вика Bioweapon Defense Mode. Тоа е функционалност на Model X и Model S која овозможува воздухот во автомобилот да биде чист без разлика колку е […]

Прочитај повеќе

Tesla конечно стигна до третата фаза која основачот Илон Маск одамна ја посакуваше – производство на електричен автомобил кој ќе може да го купат сите. Компанијата го претстави Tesla Model 3 кој започнува со продажба во 2017 година, по цена од 35.000 долари за основниот модел. „Забрзување до фаза на одржлив транспорт е навистина, навистина, […]

Прочитај повеќе

Ако има компјутер може да се хакне. Ова сега го дознава и Tesla која е последниот производител чиј автомобил беше цел на хакерски напади. Нападот го направи Џејсон Хјуз, безбедносен експерт и сопственик на Tesla P85D кој најде нешто интересно во својот автомобил. Во фирмверот на својот автомобил забележа ознака P100D што го натера да […]

Прочитај повеќе

Што е заедничко за Indiegogo, LinkedIn, Zynga, SpaceX, Facebook, Yelp, YouTube, AirBnB и куп други нови иновативни компании? Сите овие стартапи се финансирани од основачкиот тим на PayPal, финансискиот сервис кој стартуваше во 1999 година и се продаде во 2002-ра на Ebay за 1,5 милијарди долари. Парите што ги добија основачите ги искористија да основаат […]

Прочитај повеќе

Apple работи на електричен автомобил, тврди основачот и директор на Tesla Motors, Илон Маск, во интервју за BBC. Интересно е што досега нема потврда за ова од Apple, иако компанијата ги заштити домените apple.car и apple.auto. Веста за автомобил од Купертино не ја слушаме за првпат од г. Маск, кој претходно им се потсмеваше на […]

Прочитај повеќе

Илон Маск од Tesla, Сем Алтман од Y-Combinator и Питер Тиел од PayPal се помеѓу основачите и финансиерите на непрофитната организација Open AI, која има цел да креира вештачка интелигенција што ќе биде од полза на човештвото. Почетниот капитал на Open AI е милијарда долари, јави Business Insider. Г. Маск и г. Алтман се и […]

Прочитај повеќе

Без никаква најава, Tesla го надгради софтверот на своите електрични автомобили. Тие сега се автономни, односно можат да возат самостојно, без помош на возачот. Новитетот сепак не е достапен за сите модели, туку единствено за возилата кои ги имаат потребните сензори. Model S од минатиот септември доаѓа со потребната опрема, но на Tesla им беше […]

Прочитај повеќе

Crew Dragon, новото вселенско летало од SpaceX, компанијата на Илон Маск, ќе биде поудобно и полуксузно од сите досегашни летала. Со оглед на тоа дека компанијата има искуство со луксузни автомобили, нема да ве изненади и што внатрешноста на вселенскиот брод наликува на автомобил. Кога ќе биде готов, Crew Dragon ќе биде потполно автономен вселенски […]

Прочитај повеќе