Илон Маск, основачот на Tesla и најверојатно најкул претприемачот на сите времиња, смета дека во иднина сите ќе земаат универзален основен приход. „Најверојатно ќе завршиме со универзални основни приходи за сите, или нешто слично поради автоматизацијата. Не знам што друго би можеле да направиме.“, вели г. Маск. „Луѓето ќе имаат време за друга работа, за […]

Прочитај повеќе

Before the Flood, документарецот за климатски промени на Леонардо ди Каприо кој го најавивме пред два дена е достапен бесплатно за гледање на YouTube и други платформи. Во него се дискутираат темите за што човештвото треба да направи за да не настрада од катастрофалното пореметување на балансот на нашата планета.

Прочитај повеќе

Tesla не запира. Компанијата е решена да направи револуција во автомобилската и енергетската индустрија. Вчера, Tesla го претстави најновиот производ во нивното портфолио – соларниот кров. На настанот, кој се оддржа на сценски сет во Universal Studios во Лос Анџелес, компанијата ги прикажа керамидите, направени од стакло. „Сонцето нуди многу повеќе енергија во само еден […]

Прочитај повеќе

Остануваат само 2 дена пред светската и глобална премиера на „Before the Flood“. Станува збор за дело на Леонардо ди Каприо и негово истражување за климатските промени, но и за технологиите кои можат значително да помогнат. Филмот ќе биде достапен на National Geographics, ќе биде емитуван во 171 држава, на 45 јазици. Со оглед на […]

Прочитај повеќе

Илон Маск, основачот на Tesla и Space X на неодамнешната AMA (Ask Me Anything) сесија одговараше на прашaња на корисниците на Reddit. Можеби очекувано најголем интерес овој пат имаше за вселенските летала, нивната иднина и очекувано мисијата на Марс. The Verge ги пробра сите подаоци од ова AMA и ги сподели во еден текст. Дел […]

Прочитај повеќе

Илон Маск најави дека ќе има големо соопштение на 17 октомври. Ова за жал не се оствари и настанот се одложи. Но, компанијата денес соопшти дека сите следни возила на Tesla Motors ќе бидат подготвени за 5-нивоа на автономија. „Возбудени сме да објавиме дека сите возила, вклучувајќи го и Tesla Model 3, ќе го имаат […]

Прочитај повеќе

„Продукт на Tesla ќе биде презентиран на 17. октомври (неочекуван за многумина), следен од Tesla/SolarCity настан на 28. октомври.“, најави Елон Маск. Изненадувањето е првиот настан кој не е очекуван, а дополнително ниту мистериозната објава на г. Маск не помага со податоци. Најголема е веројатноста дека компанијата ќе презентира 2.0 верзија на авто-пилотот, но можност […]

Прочитај повеќе

Основачот на Space X и Тони Старк од реалниот живот, Илон Маск најави дека за шест години ќе започне со транспорт на луѓе на Марс. Компанијата го забрза периодот во кој ќе започне со мисиите со луѓе од 2025 на 2022. „Она што сакам да го направиме е патувањето на Марс да изгледа можно. Нешто што […]

Прочитај повеќе

Илон Маск претстави нова надградба на автопилотот на Tesla. Надградбата 8.0 е огромна, а дел од промената е пренамената на радарот и вклучување на „учењето“ од останатите возила во флотата, јави Venturebeat. Новиот систем ќе биде достапен со софтверска надградба за сите возила произведени по октомври 2014. Новото автоматско управување ќе биде трипати побезбедно, тврди г. […]

Прочитај повеќе

SpaceX објави забавено видео од ракатета Falcon 9 и ќе биде најкул видео кое ќе го видите денес! Falcon 9 е ракета која компанијата ја користи за транспорт на леталото Dragon до орбитата.  Ракетата досега направи повеќе летови, а од компаниајта се надеваат дека во иднина ќе испраќаат и луѓе.

Прочитај повеќе

Понекогаш е навистина тешко да се одреди дали Илон Маск е сериозен или неговата брилијантност конечно го полудела. Неодамна г. Маск ги предупреди организаторите на Cyber Grand Challenge дека овој настан може да креира нешто налик на вештачката интелигенција од Терминатор, Skynet. Ова не е прв пат тој да ги критикува креаторите на вештачка интелигенција, […]

Прочитај повеќе

Автоматското управување во Tesla беше причина за нова сообраќајна незгода. Сензорите на возилото не детектираа возило на патеката на Tesla, но од компанијата велат дека асистентот воопшто не требал да биде вклучен во овој период. Компанијата нема план да го исклучи автоматското управување, но најавија дека наскоро ќе им објаснат на клиентите кога и како […]

Прочитај повеќе