Илон Маск е еден од ретките технолошки лидери кои се дел од советничкиот кабинет на претседателот Доналд Трамп. Поради оваа одлука често е цел на критики, но тој неколку пати објасни дека одвнатре има поголемо влијание на одлуките. Сепак сега изгледа дека и на Илон Маск трепението му е при крај и има граница која […]

Прочитај повеќе

Еден од најпознатите претприемачи на денешницата, основачот на Tesla, Илон Маск, вели дека својот успех им го должи на осум книги. Г. Маск чита многу, па на девет години ја има прочитано целата енциклопедија Бритaника, вели CNBC. Еве го изборот на книги за кој г.Маск вели дека му го промениле животот: „Структури: Или зошто работите […]

Прочитај повеќе

Најверојатно веќе го видовте делот од TED говорот во кој Илон Маск ги најавува подземните тунели за транспорт. Говорот на Илон Маск не остана само на оваа идеја, туку и на дел од другите проекти. Така г.Маск зборува и за иднината на електричен камион, што се случува со Space X и патот на Марс.

Прочитај повеќе

Една од причините поради која летот во вселена е прескап е неможоста за повторно користење на ракетите. Тоа сега е историја, Space X успешно повторно лансираше една од ракетите кои веќе беа лансирани. Ова ќе овозможи намалување на цената на секој лет со Falcon 9 за една третина. Falcon 9 чини 62 милиони долари, а поевтинувањето […]

Прочитај повеќе

Од следниот месец започнува продажбата на соларнит кров, најави Tesla. Интеграцијата со батериите за домот со Powerwall 2 ќе овозможи домовите да бидат енергетски независни. Иако соларниот покрив е достапен во претпродажба од април, засега нема податоци за првите испораки. Претпоставките се дека ова ќе започне во средината на 2017, иако нема официјална потврда за […]

Прочитај повеќе

Неодaмна Илон Маск повика на пронаоѓање на поефикасен начин на комуникација помеѓу луѓето и машините. Тогаш отиде и чекор понатаму и објасни дека: „Луѓето или ќе станат киборзи или ќе бидат нерелевантни“. Сега г. Маск инвестира во стартапот Neuralink кој работи токму на оваа технологија. Нејасно е дали г. Маск инвестираше во компанијата пo споменатата изјава […]

Прочитај повеќе

Со PayPal го промени платежниот сектор, со Tesla Motors покажа дека електричните возила имаат иднина, а со Space X сака да стигне на Марс. Секако зборуваме за Илон Маск, претприемач кој неколку пати ги инвестирал своите средства во проектите на кои работел. Епизодата на Risk Takers посветена на Илон Маск е постара, но ако сте […]

Прочитај повеќе

Основачот на Tesla и Space X смета дека луѓето во иднина би требало да бидат киборзи. Ако помисливте на вештачки раце или подобар вид, ова не е првата работа која ја говори г. Маск. Неговиот план треба на луѓето да им овозможува директна комуникација со машините. „Во иднина најверојатно ќе бидеме сведоци на поблизок спој […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на електрични возила Tesla Motors се ребрендира, јави Business Insider. Разликата во новото име е малечка, но значајна. Компанијата неодамна ги купи Solar City. Новото име Tesla Inc. покажува дека компанијата сега има повеќе од една дејност. Промената е во склад со планот на Tesla да станат енергетски гигант. SolarCity ги произведува соларните кровови […]

Прочитај повеќе

На Tesla Motors и на Илон Маск по сѐ изгледа им здодеа да бидат мета на секоја компанија која развива електрични возила. Компанијата претходно му дозволи на Apple да „украде“ дел од инжинерите, но сега им е доста. Tesla го обвини лидерот на развојниот тим за технологија за автономија, Стерлинг Андерсон, за кражба на тајни […]

Прочитај повеќе

Роботиката, вештачката интелигенција и паметните алгоритми се една од најактуелните теми овој период, а се теми кои ќе ги гледаме и во 2017. Иако има време додека сето ова стане уште позастапено и вистински имплементирано во општеството, сепак дел од експертите навреме предупредуваат на негативните страни. Сепак главниот дел од предупредувањата кои се однесуваат на […]

Прочитај повеќе

Се чини дека автономните возила нема да имаат никаков проблем по промената на администрацијата во САД. Основачот на Tesla, Илон Маск и Тревис Каланик од Uber се дел од новиот форум на советници на Доналд Трамп. Со ова бројот на членови на советодавниот форум на Трамп сега е зголемен на 18. „Се радувам на соработката […]

Прочитај повеќе