Желбата за подобра иднина е главната мотивацијата на Илон Маск. „Правам сè што можам за идината да биде што е можно подобра. Да ме инспирира она што најверојатно ќе се случи и да му се радувам на следниот ден“, вели г. Маск. Ова е принципот и за Tesla и за Space X.

Прочитај повеќе

Што е потребно да го промените светот и да се зафатите со огромни предизвици? Што е потребно за да се биде гигант во индустријата? На овие теми говори Џастин Маск, поранешната сопруга на Илон Маск. Најголемиот дел од говорот се интересни куси приказни, но делови се и за искуствата и животот со г. Маск.

Прочитај повеќе

По автомобилите и теренските возила, Tesla го претстави и првиот електричен камион. Камионите се 7% од сите возила на улиците во САД, па новиот камиот треба да го освои овој пазар. Замената на традиционалните камиони со електрични, ќе го намали загадувањето од возила за 20 %. Судејќи по првите податоци, купувачите на електричните камиони ќе […]

Прочитај повеќе

Целата енергија која не е од обновливи извори ќе биде потрошена. Ако продолжиме да ја користиме ќе мора да се вратиме во средниот век. Ова го тврди Илон Маск во интервју за австралиското издание на 60 minutes. Компанијата на Илон Маск во соработка со австралиската компанија Transgrid, работи на поставување на 100 MW батерии во Јужна […]

Прочитај повеќе

Брзиот транспортен систем кој произлезе од Илон Маск,  Hyperloop One, има нов инвеститор. Станува збор за основачот на Virgin, Ричард Брансон кој купи дел од компанијата. Засега е непознато колкав удел има г. Брансон,  но висината на инвестицијата е 85 милиони долари. Ако судиме по најавата на Virgin, Hyperloop One во Британија ќе овозможи патување од Лондон […]

Прочитај повеќе

Ураганот Марија на крајот на септември речиси целосно го опостуши Порторико. Два технолошки гиганти, Google и Tesla ја понудија својата помош на островскиот дел од САД. Огромен дел од островот е со уништена инфраструктура. Токму тука ќе се обидат да помогнат двете компании. Откако со Project Loon, во мај Google успеа да помогне во Перу на […]

Прочитај повеќе

Илон Маск предвидува дека првите ракети ќе отпатуваат на Марс во 2022 година. Можеби поинтересно е предвидувањето за патување од различни локации на земјата со ракети. Најдолгите патувања ќе бидат покуси од 30 минути, а патниците ќе можат да дојдат до било кое место на земјата за само 1 час. Она што е поголемо изненадување […]

Прочитај повеќе

Колку знаете за биографијата на Џеф Безос, Илон Маск или Бил Гејтс? Секако не може ниту да знаете, ниту да запомните сè.  Но, Adioma има одлично дизајнирано решение, иконографик за секој од основачите на најголемите компании, иако не се задржуваат единствено на нив. Иконографиците вообичаено се задржуваат на најважните детали и се пократки. Тоа секако нема да одговара […]

Прочитај повеќе

„Зборував со Марк за ова (вештачката интелигенција). Неговото познавање на оваа тема е ограничено“. Ова беше одговорот на Илон Маск, на оптимизмот на Марк Закерберг за вештачката интелигенција. Илон Маск веќе неколку години се залага за регулација на вештачката интелигенција. Некој од групите бараат и мораториум на развојот се додека не биде креирана безбедна рамка […]

Прочитај повеќе

Илон Маск на Instagram сподели дел од напредокот на The Boring Company. Компанијата со супер брзи тунели ќе се обидe да ја намали градската гужва и да го скуси патувањето. Компанијата веќе започна со изградба на тунелот во Лос Анџелес, а од постот на Instagram може да видиме прво видео на лифтот со кој се […]

Прочитај повеќе

Hyperloop е концепт за нов револуционерен јавен превоз. Само 30 минути ќе бидат потребни за патување од Њујорк до Вашингтон, доколку Илон Маск успее да ја реализира својата визија. Г. Маск на Twitter откри дека доби вербална дозвола за градење на Hyperloop помеѓу овие градови. Линијата ќе ја изгради новата компанија The Boring Company и […]

Прочитај повеќе

Основачот на Tesla, Илон Маск вели дека не е проблемот што премалку го филтирира тоа што го кажува. „Проблем е  што воопшто немам филтри“, вели г. Маск. YouTube каналот Startup Division направи листа на најсмешни и најзабавни моменти од говорите на претприемачот. Без разлика дали објаснува за цената на патот до Марс или причините за доцнење на […]

Прочитај повеќе