Tesla промени дел од имињата на работните позиции во своите канцеларии. Како последица на ова Елон Маск не е повеќе извршен директор туку „технокрал“. И со новата позиција г. Маск ќе остане на позиција директор на Tesla. Покрај името на позицијата извршен директор има промена и во извршниот финансиски директор кој до следната промена ќе […]

Прочитај повеќе

По успешната мисија со екипаж и пристигањето на Меѓународната вселенска станица Space X се фокусира на вселенското летало „Starship“. Ова е пораката која Елон Маск ја испратил до вработените во интерна имејл комуникација до која дојде CNBC. Сметајте дека ова приоритет (со исклучок на сè што може да го намали ризикот при враќање на Dragon) […]

Прочитај повеќе

Neuralink е компанија која развива технологија која треба да придонесе за следната генерација на интерфејс помеѓу луѓето и машините. Досега немаше премногу податоци за компанијата и веројатно е најпозната поради инвестицијата од 100 милиони долари на Илон Маск. Сепак од оваа недела имаме малку повеќе податоци за работата и плановите на Neuralink. Идејата е со […]

Прочитај повеќе

Тест тунелот за супер брз превоз на Boring Company од декември ќе биде оперативен. Веста како и вообичаено доаѓа од твитер-профилот на Илон Маск. Всушност објавата има и нешто подетални податоци. Судејќи по објавата тунелот е ископан, а официјално ќе биде пуштен на 10 декември. Што е направено, а што ќе треба да се доправи […]

Прочитај повеќе

По вселената и транспортот Илон Маск ќе се обиде да го освои и образованието. Ad Astra е засега мал проект во кој учесниците работат на пламенофрлач и роботи, а сепак имаат време и за да поиграат. Причината за играњето е што сите учесници во овој проект имаат 10 години. Не станува збор за некој супер […]

Прочитај повеќе

Илон Маск испрати имејл порака до своите вработени со која ги извести дека се жртви на саботажа. Сè започна со пожар во еден од погоните на Tesla. Г. Маск ги извести вработените дека пожарот е дело на саботер кој е вработен во компанијата. Сепак, малку подоцна основачот на Tesla испрати уште една порака, во која […]

Прочитај повеќе

Компанијата за масовен превоз на Илон Маск, Boring Company, го доби првиот официјален договор со некој град. Чикаго е првиот град кој на компанијата официјално и го додели првиот договор. Администрацијата на градоначалникот Рам Емануел ја одбра компанијата на г. Маск за своите потреби. Транспортниот систем кој ќе го изработи компанијата треба да овозможи превоз […]

Прочитај повеќе

Во моментов, а и од поодамна е актуелна темата за тоа кој е во право, противниците или поддржувачите на вештачката интелигенција. Одговор на ова прашање со обидува да даде и познатиот теоретски физичар, г. Мичио Каку. Тој во својот пример зборува и за теориите на Марк Закерберг и Илон Маск. За да видите кој според […]

Прочитај повеќе

Ова ќе звучи малку лудо, но… Space X ќе се обиде да ги приземји горните делови од ракетите од орбитата со огромен балон, најави Илон Маск. Да бидеме искрени, ако било кој друг го најавеше ова тешко дека ќе сфатевме сериозно. Но, г. Маск и Space X не се било кој, па вестите од оваа […]

Прочитај повеќе

Автономните камиони од Tesla се далеку од целосна реализација и од почеток на продажба. Сепак, Tesla се пофали дека камионите успешно го поминале првиот тест. Tesla Semi е првиот автономен електричен камион од Tesla. Секако на возачкото седиште мора да има присутен возач. Electrek објави и кусо видео од возењето. Првиот товар кој го префлија […]

Прочитај повеќе

Најверојатно веќе никој не е изненаден од изјавите на Илон Маск. Можеби поради ова помалку се сомневаме во временскиот период кој го најавува, но никако и во определбата. „Во моментов го градиме првиот брод или меѓупланетарен брод. Најверојатно ќе бидеме подготвени за куси летови, куси полетувања и слетување, во првата половина на следната година“, вели […]

Прочитај повеќе

Основачот на Tesla и Space X, Илон Маск, последниве години предупредува од можна опасност од вештачката интелигенција. Г. Маск отиде дотаму што предупреди на опасност од нова светска војна, ако државите продолжат да развиваат национална вештачка интелигенција. Заради ова, г. Маск во соработка со Open AI се обидуваат да пронајдат начин на кој развојот ќе […]

Прочитај повеќе