Хрватскиот производител на електрични автомобили Rimac, има договор со британскиот производител Aston Martin. Стартапот ќе ја изработи батеријата за новиот хибриден Aston Martin AM-RB 001, јави Netokracija. Веста засега не е официјалнo објавена од Rimac, бидејќи хрватските партнери чекаат Aston Martin да излезе со официјално соопштение. „Светот ги препознава како лидери во производство на батерии […]

Прочитај повеќе

Faraday Future и нивниот кинески партнер LeEco ќе добијат неочекувана поддршка од британскиот производител на елитни возила Aston Martin. Компаниите заедно ќе соработуваат на новотo електрично возило на Aston Martin, RapidE. Од Aston Martin не ја исклучуваат можност за соработка со Faraday Future и на други автомобили. Двете компании се релативно мали во споредба со […]

Прочитај повеќе

Иван Сенч од Нов Зеланд најверојатно ќе биде првиот човек кој ќе вози возило кое е изработено со 3Д принтер. Г. Сенч прави реплика на Aston Martin DB4 која ќе ја изработи самостојно во својата гаража во Оукленд. Тој започна да го изработува автомобилот во декември, а досега се завршени 72 отсто од каросеријата. Г. […]

Прочитај повеќе