Аpple се реши да ја намали цената на iPhone 5C, така што ќе го намали и слободниот простор со кој ќе доаѓа телефонот. Покрај моделите со 16 и 32 GB, сега беше претставен и модел со 8 GB кој е поевтин за значителни 70 долари, oдносно чини околу 650 долари. Но, овој модел ќе биде […]

Прочитај повеќе

iPhone 5S е еден од пoнапредните паметни телефони, прв на пазарот со 64-битен A7 процесор и можност за отклучување со отисок од прст. Но, рецензиите не значат ништо во моментот кога одбираме телефон, бидејќи тоа што ни е важно е што очекуваме од паметен телефон и колку ќе платиме за него. Првото може да се […]

Прочитај повеќе

„Еден од најнапредните уреди кој некогаш бил изработен“, беа првите зборови со кои Фил Шилер, потпредседател за маркетинг во Apple, го започна претставувањето на новиот iPhone 5S. Со 5S беше претставен и новиот A7 SoC, со што iPhone 5S е првиот паметен телефон кој работи со 64 битен процесор. Според компанијата, А7 е двојно побрз […]

Прочитај повеќе

Два типа на iPhone ќе излезат од одделот за склопување на Hon Hai Precision Industry. Испораката на двата нови телефони ќе започне на почетокот на септември, јавува Wall Street Journal. Шпекулациите за поевтина верзија на iPhone започнаа на почетокот на годината, кога изгледаше извесно дека Apple нема да одолее под притисокот на поевтините Android уреди. […]

Прочитај повеќе

Во извештајот од истрагата на непрофитната организација China Labor Watch за наводни прекршување за работнички права во трите фабрики на Pegatron се наведени детали дека Apple наскоро ќе објави пластичен и поевтин iPhone. Во извештајот, кој ја опишува состојбата на работниците, се вели дека Pegatron како доставувач на делови за Apple, склопува продукти „како iPhone […]

Прочитај повеќе