Twiplomacy четврта година по ред ги објави резултатите за најактивните светските лидери и влади на Twitter. Најпопуларен светски лидер според бројот на следбеници убедливо е претседателот на САД, Барак Обама, со 58,5 милиони, по него следат Папата Френсис, премиерот на Индија Неренда Моди, а изненадување на листата е претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, кој […]

Прочитај повеќе

Што за вас значи активност на друштвените мрежи? Неколку македонски медиуми го ископираа и објавија ПР текстот од истражувањето од Burson-Marsteller кое вели дека „Владата е најактивна македонска институција на Twitter“. Но, нека не ве лаже насловот да си помислите дека Владата одеднаш ги разбра друштвените мрежи. Во извештајот Twiplomacy, во кој се анализираат 505 […]

Прочитај повеќе