Јужна Кореја донесе закон кој ќе им наложи на Google и Apple да овозможат додавање на алтернативни, конкурентни системи за плаќање. Со законот девелоперите на различни апликации ќе можат да побараат друг начин за плаќање, кој можеби им одговара повеќе. Дел од законот кој ќе стане официјален штом го потпише јужнокорејскиот претседател се уште некои […]

Прочитај повеќе

Прoширена и виртуелна реалност, автономни возила и куп технологија од иднината беше дел од отворањето на Олимписките игри во Пјонгчанг. Простор имаше и за незаборавниот Psy и Gangnam Style, првата песна со 1 милијарда прегледи на интернет. Почетокот на отворањето беше фокусиран на митологијата и минатото, најголем дел од церемонијата е потсетник на технолошката супериорност на Кореја. […]

Прочитај повеќе

Властите од Јужна Кореја објавија дека планираат да забранат тргување со крипто-валути. Главна причина за забраната е да се оневозможи неплаќањето на данок. Речиси веднаш по објавата, започна и падот на дел од криптовалутите. Биткоин падна од 15.000 долари на 13.300 долари, пред да се стабилизира. Со оглед на тоа што Јужна Кореја е технолошки гигант, […]

Прочитај повеќе

Најверојатно најроботизираната држава на светот, Јужна Кореја можеби ќе биде првата која ќе започне да ги даночи роботите, јави Mashable. Во реалноста најавената ситуација е малку поинаква. Јужна Кореја им овозможува сериозни даночни олеснувања на фабриките. Доколку фабриката започне да ги менува луѓето со роботи, ќе ги намалат даночните oлеснувања за овие фабрики. Во моментов даночните […]

Прочитај повеќе

Дел од проблемите со небезбедни берзи на крипто-валутите продолжуваат и со етериум (etherium). Најголемата берза од Јужна Кореја за трговија со етериум е хакирана, а загубата е проценета на 1 милион долари. Дополнително, ова е повторно потсетување дека ниту дигиталната валута не е потполно безбедна. Bithumb е најголема берза за трговија со криптовалута во Јужна […]

Прочитај повеќе

Кога Јужна Кореја е во прашање е-спортот е на сосема друго, повисоко ниво од било каде во светот. Колкава е разликата покажува фактот за сериозниот план со кој ќе се справат со онлајн измамниците. Играчите кои креираат или споделуваат софтвер за мамење во онлајн игрите досега вообичаено добиваа забрана. Но, во Јужна Кореја сега ги чека и […]

Прочитај повеќе

Минатата недела беше доста страшна за Јужна Кореја чии планови на нуклеарна централа се појавија на Интернет. Сепак, поради нападите врз Sony кои беа главна вест минатата недела, веста за сајбер напад и споделување на документи од јужно корејската електрана остана незабележана. Последната објава покрај плановите доаѓа и со предупредување доколку до Божиќ не биде […]

Прочитај повеќе

Интернет зависноста и зависноста од видеоигри не е единствениот проблем со кој може да се соочите. Ново истражувањето на корејскиот психолог Сам-Вок Чои покажува дека Јужна Кореа се бори со уште една зависност – зависност од преголема употреба на паметни телефони. Најголем дел од експертите за зависности во западниот свет се сомневаат во постоењето на […]

Прочитај повеќе

Е-спортот се искачи рамо до рамо со фудбалот во Јужна Кореа. Над 40.000 фанови ги преполнија трибините на стадионот во Сеул за во живо да го следат финалниот натпревар на 2014 League of Legends World Championship. Стримот во живо го проследија 32 милиони гледачи од целиот свет. За титулата најдобар во светот и награда од […]

Прочитај повеќе

Европската Унија и Јужна Кореја ја објавија заедничката соработка за подобар мобилен интернет – 5G . Засега станува збор за избор на стандардот, фрекфенциите и разбој на системот. Ќе треба да има глобален концензус за да биде финализиран костурот на 5G мрежата. За оваа цел двете страни ќе формираат заеднички тим кој ќе работи на […]

Прочитај повеќе

Лични податоци за најмалку 20 милиони банкарски сметки и сметки од кредитни картички се објавени во едно од најголемите протекување на податоци кое досега го имала Јужна Кореа, пренесува Security Week. Со оглед на тоа дека Јужна Кореа има 50 милиони жители ова опфаќа повеќе од 40 отсто од населинието во оваа азиска држава. Во […]

Прочитај повеќе

Судот во Сеул одлучи дека и Apple и Samsung ги нарушиле авторските права за неоколкуте патенти за мобилни уреди. Apple со своите уреди нарушува два патента, а Samsung едно авторско право. Отштетите кои треба да ги платат компаниите се 35.000 долари за Apple и 22.000 долари за Samsung. Со одлуката доаѓа и забрана за продавање […]

Прочитај повеќе