Тест тунелот за супер брз превоз на Boring Company од декември ќе биде оперативен. Веста како и вообичаено доаѓа од твитер-профилот на Илон Маск. Всушност објавата има и нешто подетални податоци. Судејќи по објавата тунелот е ископан, а официјално ќе биде пуштен на 10 декември. Што е направено, а што ќе треба да се доправи […]

Прочитај повеќе

Компанијата Hyperloop Transportation Technologies претстави капсула која ќе може да пренесува патници веќе од следната година. Капсулата ќе се користи во системот за превоз Hyperloop. Иако Quintero One ќе биде достапна следната година, изгледа невозможно дека било кој ќе има изградено систем по кој ќе вози капсулата. Капсулата е долга 32 метри, а просторот за патници е […]

Прочитај повеќе

На натпревар чија единствена цел е напредокот на Hyperloop првата награда ја освои тим од Техничкиот универзитет од Минхен. Тимот ја освојува главната награда веќе трет пат, но она што е поимпресивно е дека успеаја да ја зголемат брзината за речиси 50%. Брзината на возилото достигна 457 километри на час. Претходниот рекорд на тимот поставен пред […]

Прочитај повеќе

Ова супер кусо видео од Boring Company е првиот тест на Hyperloop тунелите и санките со возило. Како возило компанијата го искористи луксузното електрично возило од Тесла Model X. Она што може да го забележиме е дека Model X е поставен на подвижна подолога која го поместува низ тунелот. Теоретски, оваа подлога треба да левитира […]

Прочитај повеќе

Во Франција започнува изградбата на најголемиот Hyperloop досега. Hyperloop Transportation Technologies ќе го гради 320 метарскиот систем кој е со најголем дијаметар во светот. Почетокот на системот треба да биде завршен до 2019 година, а потоа ќе бидат додаден уште 1 километар. Ова е прв пат системот за транспорт кој ќе биде тестиран да биде поблизок […]

Прочитај повеќе

Најверојатно куп компании, претприемачи и иноватори имаа одлична 2017 година. Сепак, Илон Маск и неговите компании се чини дека се чекор пред сите. Г. Маск и неговите компании имаа куп подвизи и презентации оваа година. Новитети имаше од сите компании: Space X, Tesla и одделот на Tesla кој се однесува на батериски системи. Во 2017 […]

Прочитај повеќе

Брзиот транспортен систем кој произлезе од Илон Маск,  Hyperloop One, има нов инвеститор. Станува збор за основачот на Virgin, Ричард Брансон кој купи дел од компанијата. Засега е непознато колкав удел има г. Брансон,  но висината на инвестицијата е 85 милиони долари. Ако судиме по најавата на Virgin, Hyperloop One во Британија ќе овозможи патување од Лондон […]

Прочитај повеќе

Стартапот кој работи на технологија за супер брзо патување Hyperloop One за прв пат сподели видео од капсулата во тунелот. Тестот успешно потврди неколку исклучитлно важни концепти за функционирањето на технологијата. Капсулата лебдеше над лежиштата додека забрзуваше во текот на патувањето. Во овој тест Hyperloop One возеше со брзина од 305 километри на час со што и […]

Прочитај повеќе

Илон Маск на Instagram сподели дел од напредокот на The Boring Company. Компанијата со супер брзи тунели ќе се обидe да ја намали градската гужва и да го скуси патувањето. Компанијата веќе започна со изградба на тунелот во Лос Анџелес, а од постот на Instagram може да видиме прво видео на лифтот со кој се […]

Прочитај повеќе

Hyperloop е концепт за нов револуционерен јавен превоз. Само 30 минути ќе бидат потребни за патување од Њујорк до Вашингтон, доколку Илон Маск успее да ја реализира својата визија. Г. Маск на Twitter откри дека доби вербална дозвола за градење на Hyperloop помеѓу овие градови. Линијата ќе ја изгради новата компанија The Boring Company и […]

Прочитај повеќе

Идејата на Илон Маск за супербрзи возови Hyperloop започна со првите тестови. Проценката е дека финалната верзија на Hyperloop или „петтиот начин на транспорт“ ќе може да се движи со брзина од 1280 km/h, а во првиот тест успеаја за две секунди да забрзаат до 184 km/h. Првиот тест е направен на возилото, но Hyperloop […]

Прочитај повеќе

Oсновачот на Tesla Motors, SpaceX и PayPal, Илон Маск, го објави дизајнот на Hyperloop, новиот супербрз транзитен систем. За почеток Hyperloop ќе ги поврзува Лос Анѓелес и Сан Франциско, а не е исклучена можноста доколку проектот се докаже како профитабилен, првата локација која ќе биде додадена да биде Лас Вегас. Оваа дестинација не е случаен избор […]

Прочитај повеќе