Македонскиот тим победи на натпреварот во League of Legends одржан на Европскиот куп на нации. Тимот во состав Златко Петровски, Виктор Кордановски, Давид Деловски, Валмир Фејзулаху и Стефан Шевченко со 3:1 го совлада тимот кој дојде од Израел. Иако малку не загрижија во првиот меч во кој израелскиот тим беше подобар, во следните три рунди […]

Прочитај повеќе

League of Legends е една од најпопуларните игри, не само на овие простори, туку глобално. Ars Technica неодамна имаше можност да им постави прашања директно на девeлоперите на LoL. Еве што имаше да каже Грег Стрит, лид-девелопер од Riot во интервјуто.

Прочитај повеќе

Две екипи ќе ја претставуваат Македонија на светското првенство во е-спорт, кое годинава, во ноември, се организира во Бусан, Јужна Кореја. Екипата Evolution Online се едни од финалистите кои на викенд квалификациите освоија победа над Me6. Исто така, нивните колеги кои ќе ги облечат црвените дресови за Македонија во дисциплината CS:GO се момците од екипата Entity, кои […]

Прочитај повеќе

Македонската еСпорт Федерација, во текот на викендов (16-ти и 17-ти септември) ги организира националните квалификации во е-спорт за учество на светското првенство. Првиот турнир во мегапопуларната League of Legends ќе се одржи во текот на саботата во интернет клубот Инсомниа во Скопје. Најдобрите екипи, кои годинава учествуваа во националната еспорт лига, ќе се натпреваруваат за […]

Прочитај повеќе

Осум тима од регионот следната сезона ќе се натпреваруваат за награден фонд од 120.000 евра. Е-спорт балканската лига (EBL) е првa професионална е-спорт лига во регионот. EBL е креирана од Fortuna Series во соработка со United Mediа, и практично претставува најголема регионална лига досега. Натпреварите ќе се одржат во две игри и тоа League of […]

Прочитај повеќе

Започна втората сезона на Fortuna лигата. Овој пат лигата е регионална и во неа покрај српските, учествуваат и хрватски тимови, како и македонскиот тим Evolution Online. Во првото коло македонскиот тим ја освои првата победа против хрватскиот тим Mistiga Crew. Evolution во состав на Христијан Блажевски, Јане Васов, Виктор Кордановски, Валмир Фeјзулаху и Стефан Шевченко […]

Прочитај повеќе

Е-спорт лигата Fortuna Gaming го направи првиот чекор за остварување на идејата за интернационална League of Legends лига. Македонскиот тим Evolution Online е првиот тим надвор од Србија кој се приклучи на лигата, јави E-sport Vesti. Малку подоцна на лигата ѝ се приклучи и хрватскиот Team ReJecT. Капитен на екипата е лигата – „Fallenangel“. EON […]

Прочитај повеќе

League of Legends на Riot Games со 100 милиони активни играчи без сомневање е една од најпопуларните игри на сите времиња. Затоа не е никакво изненадување што финалето во оваа игра е најгледаниот е-спорт настан оваа година. Дури 20.000 луѓе го следеа финалето во живо, во Staples центарот во Лос Анџелес, САД. Старо-новиот победник во […]

Прочитај повеќе

Книгите кои одат зад сцената и покажуваат како игрите, ликовите и елементите се развивале отсекогаш биле интересно пропратно средство кое дава интересен увид во вашите омилени наслови. Ваквите Art Books, меѓутоа, отсекогаш биле и исклучително скапо задоволство. League of Legend реши да ги изненади фановите со книга од ваков тип во електронска и целосно бесплатна […]

Прочитај повеќе

Riot Games, креаторот на една од најпопуларните видеоигри, League of Legends, сега има нов сопственик. Кинескиот Tencent го купи студиото, иако без најава што ќе се случува со играта која има над 26 милиони играчи. Клучното прашање е дали ќе има промени кога монетизација е во прашање, иако не би требало да се очекува промена […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот стартап Vicoinz верува дека најде решение за онлајн видеоигри кои организираат гејминг турнири. Нивната идеја е едноставна, сѐ што треба за да купиш влезница на турнир е да го направиш тоа со виртуелна валута наречена Vicoinz. Стартапот креираше дополнителна апликација за уплата во игри, и иако нивната идеја звучи малку необично, сепак првата игра […]

Прочитај повеќе

Еден милион долари! Тоа е наградата за освојување на светското првенство во League of Legends. Еден милион е бројката за фанови кои го следеа во живо првенството на Twitch, а три милиони фанови во Кина го следеа финалето во исто време. Бројките се фасцинантни, но тоа е само почетокот на е-спортот кој станува се поголем […]

Прочитај повеќе