Кодот кој го користат кинеските хакери е развиен од Националната агенција за безбедност (NSA) тврдат безбедносни експерти од израелската компанија CheckPoint Software Technologies. Софтверот на алатката „Jian“ која кинеските хакери ја користат за шпионирање е речиси копија на алатки кои беа објавени во 2017 како дел од пробивањето на NSA. Сличноста е толкава што безбедносниот […]

Прочитај повеќе

Google, Amazon и Apple преку гласовните асистенти ги покажуваат своите достигнувања во препознавање на гласовите. Сепак ниту една од овие компании не се приближува до можностите на технологијата развиена од Националната агенција за безбедност (NSA). Технологија развиена во 2006 година Уште во 2006 година NSA имала развиено технологија која може да препознае идентитет во зависност […]

Прочитај повеќе

Руски хакер со помош на Kaspersky ги украл податоците од NSA. Виновен за пробивањето е и вработен од NSA, кој чувствителните податоци ги префлил на домашниот компјутер. Напаѓачот го искористи Kaspersky за да ги идентификува фајловите, јави Wall Street Journal. Податоците кои ги изнел вработениот се доверливи и не смеел да ги изнесе од локацијата за каде се наменети. По […]

Прочитај повеќе

Хакерите кои споделија алатки од Националната агенција за безбедност, Shadow Brokers, сега се закануваат со споделување на нови фајлови. Ransomware епидемијата на WannaCry ја предизвикаа токму овие алатки. Колективот објави дека ќе започне да ги објавува податоците од јуни, но овој пат ќе бидат достапни единствено за оние кои ќе ја платат претплатата. Дополнително, целиот […]

Прочитај повеќе

Податоците кои минатата недела ги отклучи хакерската група Shadow Brokers, се едни од најопасните досега. Споделената база на податоци е најголема објава по Едвард Сноуден. Најголем дел од податоците за Windows се неточни бидејќи компанијата ги надминала проблемите со закрпа од март, надградени се сите оперативни системи кои остануваат безбедни. Веднаш по објавата за куп Windows […]

Прочитај повеќе

Минатата недела помисливме дека хакирањето на над 500 милиони корисници на Yahoo е најлошата вест што може да излезе за компанијата. Но сега, откако се појавија нови сознанија, го менуваме мислењето: компанијата одобрила шпионирање на своите корисници. Некогашниот гигант ја скенирал електронската пошта на своите корисници, а податоците ги испраќале на агенциите во САД. Компанијaта ја скенирала поштата […]

Прочитај повеќе

Група хакери ентузијасти од САД, во обид да ги рекреираат алатките на Националната агенција за безбедност (NSA), која неодамна беше хакирана, креираа сопствени алатки со отворен код. Софтверот и хардверот кои ги креираа, се базираат на новинарска статија на весникот Spiegel. Алатките се дело на Џо Фицпатрик, кој во кусото видео ги презентира можностите на Slotscreamer која […]

Прочитај повеќе

Неколку месеци пред изборите во САД, Федералното истражно биро објави дека хакери пробиле две бази на податоци, поврзани со софтверот за избори. Пробиени се бази на податоци со избирачите од Илиноис и Аризона. Загрозени се податоци од околу 200.000 избирачи, јави Chicago Tribune. Проблемот е поголем, па претставници на Националната агенција за безбедност, ја понудија […]

Прочитај повеќе

Минимална модификација е доволна за алатката ExtraBacon, која произлезе од хакот над NSA, да може да се користи за пробивање на firewall-от и на поновите уреди. Група истражувачи, со минимални промени, оригиналниот код го направи функционален и на понови уреди, јави ArsTechnica. Оригиналната алатка не функционираше со понови верзии на Cisco ASA (Adaptive Security Appliance), […]

Прочитај повеќе

Неодамнешните објави од DCLeaks и Shadow Brokers се поврзани. Сѐ започна откако Democratic National Committee и безбедносните експерти CrowdStrike ја обвинија Русија за сајбер напад на DNC серверите, вели професорот Томас Рид од Лондонскиот кралски колеџ за Motherboard. „Сето ова е огромен среден прст за Америка.“, додава г.Рид. Професорот Рид не е единствениот кој се сомнева дека Русија […]

Прочитај повеќе

Засега непозната група хакери наречена „The Shadow Brokers“ тврди дека ја пробиле заштитата на Агенцијата за национална безбедност на САД. Групата бара 1 милион биткоини за да објават повеќе податоци. Хакерите не тврдат директно дека станува збор за NSA, но ги споменуваат Equation Group, колектив кој од порано се сомничи дека е дел од Агенцијата за […]

Прочитај повеќе

Мојата работа е пробивање на компјутерските мрежи на другите луѓе, и комплексноста ми е пријател“, вели Ричард Леџет, заменик директор на американската Национална агенција за безбедност, за која знаеме дека го прислушува интернетот и ги следи комуникациите на корисниците преку софистицирани алатки, благодарение на документите објавени од Едвард Сноуден. За г. Леџет, Интернет на нештата […]

Прочитај повеќе