Нова апликација изработена од Едвард Сноуден  го претвора стариот и бескорисен телефон во моќна алатка за сајбер безбедност. Она што е најважно е дека алатката овозможува релативно евтино заштита од несакани електронски посетители. Heaven: Keep Watch е Android апликација која го претвора телефонот во детектор за движење, звук, вибрации и светлина. Со негова помош корисникот може […]

Прочитај повеќе

Едвард Сноуден најави дека на 10. ноември во 22:30 часот по македонско време ќе има обраќање на кое ќе зборува на тема приватност и Доналд Трамп, пренесе Engadget. Обраќањето доаѓа брзо по изборот на г. Трамп и најверојатно Сноуден ќе зборува за шансите за враќање на „Патриотскиот акт“, законот во САД кој по терористичкиот напад […]

Прочитај повеќе

Филмот “Snowden” ќе ја доживее својата светска премиера во текот на утрешниот ден во САД, додека кај нас ќе биде достапен во Cineplexx на 29-ти септември. Филмот дополнително ќе ја загрее дискусијата за Сноуден, дали е херој или пак предавник. Ова видео е од интервјуто на Сноуден со Шејн Смит од VICE во кое контроверзниот аналитичар ги споделува своите гледишта околу технологијата, […]

Прочитај повеќе

Куповите на податоци кои британската агенција MI5 ги собирала со Milkwhite програмата, наместо да им ја олесни работата, ги доведе шпионите до поголем ризик, јави Intercept. Податоците ги прибира британската агенција за контраразузнавање GCHQ и потоа го споделува со останатите агенции. Опасноста лежи во немањето време да се анализираат сите податоци, што значи дека се […]

Прочитај повеќе

Европскиот парламент ја подотвори вратата за преселба на Едвард Сноуден од Русија во Европа. Со навистина тесна одлука 285 гласови „За“ и 281 гласови „Против“ Европа одлучи дека ќе го заштити г. Соноуден од екстрадикција во САД, што ќе му овозможи слободно да се шета и да патува по стариот континент без опасност дека ќе […]

Прочитај повеќе

Без разлика колку мислите дека се безбедни вашите паметни телефони, агенциите можат едноставно да се здобијат со контрола врз нив, вели Едвард Сноуден за BBC. Главен фокус на интервјуто е Британската агенција за разузнавање GCHQ за која г. Сноуден тврди дека агенцијата може да ги следи своите жртви. Но, тој овојпат откри и дека GCHQ […]

Прочитај повеќе

Договорот помеѓу САД и Европската Унија, наречен Safe Harbour, со кој се дозволува чување на податоците на Европјани на сервери во САД повеќе не важи. Ова е одлука на Европскиот суд на правдата, врз која несомнено имаат влијание доверливите податоци кои ги сподели поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, а кои oткрија дека агенциите во […]

Прочитај повеќе

Работев за владата, а сега работам за јавноста, вели описот на Twitter профилот на поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, кој конечно му се приклучи на друштвената мрежа. Г. Сноуден го потресе светот сообјавување на доверливи документи кои откриваат дека американската Агенција за национална безбедност (NSA) користела софистицирани и нелегални технологии да ја следи интернет […]

Прочитај повеќе

Откако Евроопа и дел од активистите побараат слобода за Едвард Сноуден, поранешниот аналитичар на NSA кој објави доверливи документи за прислушување и следење на интернетот, Белата Куќа излезе со соопштение во кое вели дека нема да има помилување за г. Сноуден. Одговорот овојпат дојде по петицијата на која речиси 168.000 подржувачи му изразија поддршката на […]

Прочитај повеќе

Советот на Европа побара од САД гаранција за фер судење за поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, кој достави до медиумите доверливи документи за како NSA ги следи интернет и мобилните комуникации. Барањата на комисијата се САД да овозможи г. Сноуден да се врати дома, моментално е во Русија, и да му биде овозможено да […]

Прочитај повеќе

Безбедносен пропуст во мобилните прелистувачи се користи за сајбер напади на паметните телефони, oд страна на канадски, американски и британски тајни служби. Дополнително постоеле и планови за напади преку линкови за Google и Samsung продавниците, јави националниот канадски новински сервис CBC. Прелистувачот со најголем број на напади е UC Browser кој во периодот на нападите […]

Прочитај повеќе

Споменици на тројцата активисти кои се обидува да го информираат светот за тајните на властите, Жулијен Асанж, Челси Менинг и Едвард Сноуден, се поставени во Берлин. Името на скулптурата чии автор е Италијанецот, Давид Дормино, е „Anything to say?“ (Имате ли нешто да кажете?) и на неа во реална големина се претставени тројцата објавувачи на […]

Прочитај повеќе