По САД и Британија кои ги отстранија ZTE и Huawei од можноста за градење на мобилната инфраструктура, истото го направи и Австралија. Австралија им забрани на двете кинески компании да продaваат 5G технологија. Huawei се најголем производител на телеком опрема. Сепак поради страв од опасност по национална безбедност, неколку држави нема да користат опрема од […]

Прочитај повеќе

Кинеската компанија ZTE успеа да се договори со администрацијата на Трамп. Телекомуникацискиот гигант треба да плати казна од 1.19 милијарди долари, поради прекршувањето на санкциите кон Иран и Северна Кореја. Но, администрацијата на Трамп сакаше построга казна. Во еден момент администрацијата побара од сите американски компании да престанат да тргуваат со ZTE во следните 7 […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на комуникациска опрема и телефони, ZTE, ја повика јавноста со свои идеи да го дизајнира нивниот нов паметен телефон. Project CSX, скратено од Crowd Sourced X, е со идеја корисниците да помогнат во создавањето на телефонот. Првите идеи се интересни како: додавање на маска со соларен панел или втор дисплеј кој може да […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Владимир Танев, студент на ФИНКИ, слободен софтвер ентузијаст, Linux корисник, и фриленс автор. Сподели и ти твоја содржина на It.com.mk). Овогодинешниот Mobile World Congress во Барселона не воодушеви со нови продукти, иновации и нови технологии. Меѓу нив имаше и неколку камери за паметните телефони кои ни оставија интересен впечаток бидејќи […]

Прочитај повеќе

Microsoft се пофали со имињата на новите партнери со кои ќе соработуваат на Windows Phone. Foxconn, Gionee, JSR, Karbonn, Lava (Xolo), Lenovo, LG, Longcheer и ZTE се новите соработници на Microsoft, објави компанијата на Mobile World Congress во Барселона. Новите партнери ќе им се приклучат на Nokia, Samsung, HTC и Huawei кои веќе излегоа со […]

Прочитај повеќе

Кога првпат го видовме Project Ara на Motorola или направете-си-сам телефони изгледаше на одлична идеја, но за која ќе биде потребно подолг период за реализација. Сега и кинескиот производител ZTE излегува со сопствен модуларен телефон ZTE Eco-Mobius. Но, идејата на ZTE засега е единствено концепт, а презентацијата која ја имаа на CES 2014 беше со […]

Прочитај повеќе

Првиот телефон кој работи на оперативниот систем од Mozilla, Firefox OS веќе е во продажба. Оперативниот систем кој беше во фокусот на овогодинешниот Mobile World Congress, веќе работи на телефоните на ZTE и Alcatel, кои се достапни преку Telefonica и Deutsche Telekom. Според најавата на Twitter профилот на Telefonica од пред неколку денови, ZTE Open […]

Прочитај повеќе