Столчињата кои ги користиме додека работиме или играме на компјутер, најчесто не ги сметаме за премногу важни додека немаме некој проблем поврзан со телото. Продолженото седење може да предизвика сериозни проблеми на грбот, па иако столицата е ергономична сепак мора да се станува од неа на одредени интервали. Доколку седите повеќе од шест часа во […]

Прочитај повеќе

На 6-ти август Скопје го зафати страшната поплава која одзеде животи и направи огромни штети во неколку населби. Сѐ уште се чистат куќите од вода и кал, се досредуваат улиците и инфраструктурата, но тоа не ги спречи членовите на ИТ форумот да размислуваат еден чекор напред и самоиницијативно да започнат акција каде што ќе се […]

Прочитај повеќе

На форумот на IT.com.mk се води интересна дискусија околу потребата од таблет компјутерите. Според анкетата, скоро 52 отсто од форумџиите сметаат таблет компјутерит ене се потребни ако имате „фаблет“, односно телефон со огромен екран, често поголем од 5 инчи. Ваквите „фаблети“ се хит меѓу корисниците и компаниите бидејќи се огромни уреди во кои може да […]

Прочитај повеќе

Дали треба целосно да го наполните телефонот пред употреба, или треба да го полните телефонот откако целосно ќе се испразни? Ова се само дел од прашањата на секој корисник на паметни телефони. По кратко истражување, Fatal1ty_, познат и како Мартин Рајовски, на форумот на IT.com.mk ги објави 7-те митови и вистини околу батериите на мобилните […]

Прочитај повеќе

Вообичаено опремата која е наменета пред се за употреба во компаниите не стигнува до првите страни на најголем дел од порталите. Сепак, рецензијата која на форумот на IT.com.mk ја напиша ARMac е навистина одлична па решивме да ја споделиме со сите. Станува збор за рецинзија на рутерот TP-Link R480T, кој пред се наменет за мали […]

Прочитај повеќе

Наместо да ги фрламе старите компјутери на кои не може да се играат најновите игри, а кои сè уште се одлични компјутери на кои може да се сурфа на Интернет и да се учи за технологијата, подобро би било да ги подариме на тие на кои најмногу им ги треба. На форумот на IT.com.mk е […]

Прочитај повеќе

Се сеќавате ли на 5-инчните флопи дискети кои собираа неверојатни 1,2 MB? A на аудио касетите кои се навртуваат со молив? На форумот на IT.com.mk, Flegma стартуваше тема за „работите кои денешниве деца никогаш нема да ги искусат“ во која ги излиста сите работи кои ги правевме во времето кога технологијата беше епик откритие и […]

Прочитај повеќе

Кој телефон е најдобар, и кој телефон би го одбрале? Последните „flagship” телефони се слични во цената, имаат моќни перформанси, имаат одлични оперативни систени и преубав дизајн, но секагаш има нешто што ве влече повеќе кон еден од нив, нешто што го прави телефонот како да е направен за вас? Според анкетата на форумот на […]

Прочитај повеќе

(Тексот е првично објавен на форумот на IT.com.mk. од Xenon.) „Повозрасните членови, како и оние помладите што не излегувале премногу надвор да си играат со топче како одредени весели четвороножци, го памтат периодот oд 2000 до 2005 година кога ја преминавме границата од 1 Ghz. AMD тогаш царуваше и имавме можност ефтини Duron процесори да […]

Прочитај повеќе