Android 4.3 има скриена функционалност со која може да се контролираат поединечни апликации и нивните пермисии. Според Android Police, Google го крие App Ops менаџерот бидејќи сè уште не е готов, иако работи солидно. Преку овој менаџер за апликации, корисниците ќе можат да ги ограничуваат пермисиите преку четири табови: location, personal, messaging и device. Некои […]

Прочитај повеќе

Заедно со нов Nexus 7 и Chromecast, Google го претстави и најновиот Android 4.3 кој ќе биде достапен првин за Nexus уредите, а наскоро и за телефоните и таблет компјутерите кои можат да го поддржат. Новина во оваа верзија се рестриктивните профили кои се дел од профилите за повеќе корисници воведени во Android 4.2. Поддршката […]

Прочитај повеќе

Не помина многу време откако се одржа овогодинешната Google I/O конференција, а веќе Google ни претстави неколку нови продукти. Денешниот настан на Google, за кој новинарите беа известени неодамна, беше посветен на таблет компјутерите и Chrome. Првин беше претставен новиот Nexus 7 чиј претходник успеа да преземе 10 отсто од пазарот на таблет компјутери што […]

Прочитај повеќе

Новиот Nexus 7 доаѓа со Android 4.3 и почетна цена од 230 долари. Како и предходната верзија, и оваа ќе се продава во две варијанти од 16 и 32 GB. Според рекламите новиот Nexus е замислен како таблет компјутер кој е наменет за landscape-положба. Иако таблет компјутерот сè уште не е во продажба, Android Police […]

Прочитај повеќе

На почетокот на овој месец се појавија првите фотографии од Android 4.3 Jelly Bean за Samsung Galaxy S4, а пред два дена веќе Џеф Вилијамс на својот Google+ профил ја објави фотографијата од својот Nexus 4 на кој може да се види дека работи на верзијата 4.3 на Android. За кратко време, присутните корисници на […]

Прочитај повеќе

Android Central објави слики и видео од тоа што се чини дека е новиот таблет компјутер на Google, Nexus 7. Не е јасно дали се работи за уред подготвен за продажба или за прототип, но од тоа што може да се види, уредот има малку променет дизајн и има две камери (предна од 1,2 мегапиксели […]

Прочитај повеќе

Следната генерација на таблет компјутерот Nexus 7 ќе се појави до крајот на месецот, велат извори на Focus Taiwan. Оваа вест доаѓа заедно со спецификациите и слики, споделени на Google+, од разговорот со вработен во ASUS. Новиот Nexus според најавата доаѓа со 7-инчен LED дисплеј со резолуција 1980х1200, Qualcomm Snapdragon 600 процесор, 2 GB RAM […]

Прочитај повеќе

Додека го чекаме Google официјално да го објави Jelly Bean 4.3, дечките од SamMobile ја земале работата во свои раце и го објавија Android 4.3 test build firmware-от за Google Play Edition Galaxy S4 (GT-19505G). Тие воопшто немале проблеми при портирањето на Samsung Galaxy S4 (GT-I9505), а на крајот сè функционирало како што треба. Не […]

Прочитај повеќе