Microsoft размислува за бесплатна верзија на Windows 8.1 оперативниот систем. Проектот е наречен „Windows 8.1 with Bing“ и е наменет пред се за за корисниците на Windows 7 кои ќе можат бесплатно да ја добијат надградбата, но и апликации како Office, Skype и OneDrive, пишува ZDNet. Надградбата, наменета за Windows 7 корисниците, е со цел […]

Прочитај повеќе

Microsoft се пофали со имињата на новите партнери со кои ќе соработуваат на Windows Phone. Foxconn, Gionee, JSR, Karbonn, Lava (Xolo), Lenovo, LG, Longcheer и ZTE се новите соработници на Microsoft, објави компанијата на Mobile World Congress во Барселона. Новите партнери ќе им се приклучат на Nokia, Samsung, HTC и Huawei кои веќе излегоа со […]

Прочитај повеќе

Еден месец пред официјалното излегувањето на првата надградбата на Windows 8.1 се појавија првите верзии на сајтовите за споделување на фајлови. Новата верзија доаѓа до многу новитети, пред се поедноставна интеракција со глувчето и нови title bar кој овозможува отворање, затворање или подредување на апликациите со помош на глувчето, што ќе го зголеми квалитетот на […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја објави најновата надоградба на својот оперативен систем. Windows 8.1 е достапен бесплатно за сите корисници кои купиле Windows 8 оперативен систем за PC и таблет компјутери, а може да се инсталира и директно на Windows 7, но ќе треба да се купи. [youtube]6QGrv7JbzjU[/youtube] Надоградбата е долго-очекувана, помина година дена од објавувањето на Windows […]

Прочитај повеќе

Од 18 октомври заедно со Windows 8.1, Microsoft го враќа Start-копчето. Дел од новите опции додадени во надоградбата се уште можат да се изменат, но Start ќе остане без можност за отстранување, дури и ако корисниците сакаат да го исклучат, јавува The Verge. Враќањето на Start е потенцирано во новата Windows 8.1 реклама, а Microsoft […]

Прочитај повеќе

Иако Microsoft ја привршува надградбата Windows 8.1, веќе се појавија информации за новата верзија 9471. Претпоставките се дека оваа надградба е многу блиску до финалниот изглед на Windows 8.1. Доколку не дојде до забележителни измени Windows 8.1 ќе биде посличен до Windows Phone. Ова се однесува на интерфејсот со кој би требало да се олесни […]

Прочитај повеќе

Microsoft и официјално ја објави новата верзија 8.1 на својот оперативен систем, Windows, во која се враќа Start копчето. Но, овојпат, Start копчето не е такво како што го знаеме од претходните верзии на Windows, туку претставува едно најобично мени преку кое може да се пристапи до Task Manager и Control Panel. Една од подобрите […]

Прочитај повеќе