Во светот се зборува за интернет на нештата, виртуелна реалност, паметни домови, дронови, роботи и автономни автомобили. И во Македонија си имаме свои предизвици. И свои успеси на кои треба да се гордее оваа млада технолошка сцена која допрва заживува, предизвикана од глобалните трендови, а игнорирана од локалниот менталитет. Најважно за нас сепак се стартапите, […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Koга ќе дадам ветување, сакам и да го исполнам. Во мојата „Приказна за мојот град… Startup Skopje“, ветив дека ќе пијам кафе, дискутирам за стартапи и направам селфи со Ева и Теди. Затоа, Теди […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Септември 2014-та. Точно една година откако го запознав на третото издание на SW Skopje, каде тој доби вредни совети од експерти (околу неговата тогаш CoffeeBreakCourses идеа), што придонесе кон едногодишниот процес на трансфоормација на […]

Прочитај повеќе

SuperFounders Skopje ја стартува четвртата Start програма во која ќе прими неколку стартапи во рана фаза, кои ќе бидат обучени преку дво-месечна менторска програма да го подобрат продуктот и креираат модел за интернационален бизнис. Рокот за аплицирање е од денес до 5-ти октомври, и ќе бидат примени стартапи и продукти кои се во рана фаза […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) ________________________________________________________________________________ Во претходниот пост наговестив што е првото нешто што го направив веднаш штом пристигнав во Атина. Сега, тоа што следи, е да откријам со кого го направив селфито, на крај на нашата […]

Прочитај повеќе

Од 3-ти до 5-ти октомври е закажан Startup Istanbul, еден од најголемиот ИТ настан во Југоисточна Европа, и ексклузивен собир на водечките стартап, интернет компании, ангел инвеститори и инвестициски фондови од Европа и Азија. Секоја година повеќе од 100 стартапи, 200 инвеститори и 1.500 присутни доаѓаат во Истанбул за да бидат дел од овој настан. […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Ирена Ефремовска, стартап ентузијаст, еден од организаторите на Summer Startup Festival и Startup Grind Skopje) Педесетина основачи, стартап ентузијасти, претставници на акцелератори и фондови се дружеа на охридската плажа Лагадин на првиот Summer Startup Festival: Startups From Dusk Till Dawn. Покрај преубавото Охридско езеро, фестивалот траеше од залезот на сонцето па […]

Прочитај повеќе

На 4-ти септември во Охрид, на плажата Лагадин 10, се случува Startup Festival: Startups From Dusk Till Dawn настан на кој се поканети сите стартапи, основачи, претприемачи и инвеститори за журка до раните утрински часови. Овој стартап настан е организиран од македонската стартап заедница за македонската стартап заедница со цел да се запознаат претприемачите и можеби да се родат […]

Прочитај повеќе

StartQube – Startup Camp e интернационален настан закажан од 30-ти август до 6-ти септември во Велестово, Охрид, на кој стартапи и стартап ентузијасти ќе споделуваат иновативни идеи, ќе се дружат и учат за тајните на претприемаштвото од познати и искусни експерти. Меѓу најавените ментори се наоаѓа и едно „blockbuster“ име. Тоа е уредникoт на влијателниот […]

Прочитај повеќе

Во понеделникот 17-ти септември, и во вторникот, 18-ти, во Скопје ќе се одржат две средби на кои се повикани сите македонски стартапи да дојдат и да научат нешто повеќе за балканската турнеја на Pioneers. Овој настан е еден од многуте слични настани што се случуваат во август низ Хрватска, Србија, Босна, Косово и други, со […]

Прочитај повеќе

На 4-ти септември е закажан стартап фестивал на плажата Лагадин 10 во Охрид. Најавено е еднодневно дружење под мотото „startup from dusk till down” и се поканети сите стартапи и ентузијасти да се дружат со останатите македонски стартапи. Најавени се презентаци на стартапи, вклучувајќи ја презентацијата на Петар Ниновски кој ќе зборува за својот WeLrn […]

Прочитај повеќе

На првиот повик за кофинансирање на стартапи и спиноф компании на Фондот за иновации и технолошки развој, се пријавија 78 стартапи, од кои 16 ќе поделат 450.000 евра. Други 34 поминале во наредна фаза на евалуација. Фондот стартуваше пред една година кога вети дека има 2,3 милиони евра за македонските стартапи. Парите доаѓаат од Владата […]

Прочитај повеќе