По Spotify уште еден сервис за стрим на музика пристигна во Македонија. Најстарата стрим платформа за музика TIDAL е достапна во Македонија и корисниците веќе може да се претплатат на сервисот и да слушаат музика. Сервисот досега во регионот беше достапен единствено во Бугарија, а веќе може да се користи и во Македонија, Србија, Црна […]

Прочитај повеќе

Новиот сервис од BitTorrent овозможува стрим на видео и музика во живо, која на дел од креаторите на видео содржина и музичари ќе им помогне со дистрибуција на своите содржини. Платформата работи со помал број на музичари со кои има договор, а музичарите се исплаќаат преку рекламите кои BitTorrent ги прикажува заедно со содржината. Најголемиот […]

Прочитај повеќе

Приказната со новиот албум на Канје Вест го покажа можеби најголемиот проблем на сервисите за стримање на музика – ексклузивната содржина. Албумот The Life of Pablо засега може да се преслуша единствено на Tidal, сервис стартуван од раперот Џеј-Зи кој беше заборавен сѐ до моментот кога Канје Вест не ги собра своите фанови. Музичките сервиси […]

Прочитај повеќе

Звучи чудно, но песните на еден од најголемите бендови во историјата на музиката досега не беа достапни за стримање на ниту еден музички сервис. Сепак конечно има добри вести за фановите на The Beatles бидејќи She Loves You, Hey Jude и Yesterday конечно ќе можат да се чујат преку популарните музички сервиси. Иако ако сте […]

Прочитај повеќе

Неодамна Spotify, кој сè уште не е достапен во Македонија, но е најпопуларниот сервис за стримање музика во светот, објави Year in Music листа која им овозможува на корисниците да разгледаат што слушале во текот на целата година. Тоа што е интересно кај оваа листа, забележува Verge, е што може да ви помогне да видите […]

Прочитај повеќе

YouTube доживеа мал музички јубилеј откако го добија и десеттото музичко видео со над милијарда прегледи. Тоа што е интересно е што по рекордот на Psy со Gangam Style, видеата на музичарите сега побрзо стигаат до милијарда прегледи, а кога музиката е во прашање токму YouТube e првиот избор на корисниците. Последната песна која се […]

Прочитај повеќе

Aurous е софтвер за стримање на музика кој овозможува корисниците да ги слушаат своите омилени песни преку стримање на торент. Апликацијата е достапна за трите десктоп оперативни системи Windows, OSX и Linux. Апликацијата чиј дизајн е речиси копија на Spotify е дело на Ендрју Самсон од Флорида, јави The Next Web. Апликацијата овозможува пребарување по […]

Прочитај повеќе

Добри вести – Apple Music е одличен сервис, но, за жал, барем засега не е достапен во Македонија. Ова ја остава земјата со мал избор на сервиси за стримање музика. Аpple Music, Rdio, Spotify, Pandro како најпопуларните, не се достапни во Македонија. Но, го имаме Google Play Music за утеха. Од првите рецензии се чини […]

Прочитај повеќе

Apple Music пристига на 30 јуни во 100 земји, но ентузијазмот кој корисниците го имаат за сервисот, сепак има еден мал недостаток споредено со зад конкурентите. Стримовите на Apple Music ќе бидат од 256 kbps, што е стандард за iTunes, но конкурентите користат 320 kbps што гарантира многу подобар квалитет на звукот. Spotify, Google Play […]

Прочитај повеќе

PlayStation најави нов музички сервис PlayStation Music со ексклузивно партнерство со сервисот за стримање Spotify. PlayStation Music веднаш ќе биде достапен на 41 пазар низ целиот свет, јави компанијата на својот блог. Но, не сме сигурни дека сервисот ќе биде достапен во Македонија бидејќи за Spotify се уште има ограничување. „Може да го користите Spotify […]

Прочитај повеќе

Streamus е екстензија за Google Chrome која од прелистувачот креира вистински музички сервис. Екстензијата е бесплатна и со оглед на тоа дека дел од музичките сервиси се со ограничен пристап по региони, Streamus е одлична aлтернатива бидејќи музиката која се стрима е од YouTube. Екстензијата е во развој три години и тоа од ентузијаст кој […]

Прочитај повеќе

(Фала до Александар Ниневски за линкот) Сервисот за стримање музика на Google сега е достапен и во Македонија. Преку Play Music, достапен преку десктоп, Android и iOS, ќе може да купувате музика или да си закачите до 20.000 песни на облакот на Google за да може да ги слушате офлајн. За Македонија и другите источно-европски […]

Прочитај повеќе