Рос Улбрихт, креаторот на контроверзниот сајт за нелегална трговиа, Silk Road, е осуден на најстрогата казна за својот прекршок – доживотна затворска казна. Ова е најголемата казна која можеше да му биде пресудена на г. Улбрихт, кој без жалба остатокот на животот ќе го помине зад решетки, вели Verge. „Не сте нималку подобра личност од […]

Прочитај повеќе

Продавницата за илегална роба, Silk Road, по кусиот период на непостоење, откако FBI го затвори сајтот на скриениот интернет, повторно се враќа. Oвој пат како Silk Road ReLoaded кој за разлика од претходните верзии не е скриен зад Tor, туку зад I2P мрежа за анонимизација. Покрај биткоини се додадени и куп други крипто-валути за плаќање, […]

Прочитај повеќе

Чарли Шрем, поранешен член на одборот на Bitcoin Foundation, е осуден на две годишна затворска казна поради инволвирање во нелегалната трговија на интернет. Тој е казнет бидејќи неговиот сервис BitInstant им нудел услуги на купувачите на илегална роба од црниот онлајн пазар Silk Road. Според зборовите на г.Шрем тој и неговите партнери размениле биткоини во […]

Прочитај повеќе

Europol и Федералното истражно биро (FBI) во заедничка акција на 6-ти ноември затворија над 400 сајтови помеѓу кои и Silk Road 2.0 и уапсија 17 сопственици на сајтови. Ова е нajголема акција против продавниците на илегална стока на „скриениот веб“ досега. Станува збор за сајтови кои се скриени со помош на Tor мрежата. Тor мрежата […]

Прочитај повеќе

После неколку години обидувајќи се да се инфилтрираат во подземниот веб сајт за продажба и купување на нелегални добра, неколку FBI агенти во текот на вчерашниот ден го уапсија основачот на Silk Road, Рос Улбрихт. Проектот кој 29 годишниот Улбрихт го основа пред нешто повеќе од 2 години, скриен во „Длабокиот Веб“ , овозможуваше продажба […]

Прочитај повеќе

Не зборува на телефон, ниту на Skype; не им верува на апликациите за инстант пораки; не се среќава во живо ниту со најблиските соработници; не одговара на лични прашања и му беа потребни осум месеци за интервју за Forbes. Иако според описот наликува на параноја всушност станува збор за еден од најбараните и најконтрoверзните луѓе […]

Прочитај повеќе

Интернет е можеби совршен за продажба на дигитална роба, но не само легална. Во последно време се повеќе корисници наоѓаат простор за илегална стока како фалсификувана роба, дрога и порнографија кои се вообичаени на црниот пазар, пишува The Verge. За жал новите дилери се почесто се луѓе без полициско досие или престап кои преку страни […]

Прочитај повеќе