И во овој период на пандемија и социјално дистанцирање ќе се одржи настанот НАСА хакатон 2020. Во Македонија хакатонот се одржува по 8-ми пат, и е во организација на Њуменс бизнис акцелератор. Натпреварот започнува на 2-ри октомври и ќе трае до 4-ти октомври. Заради условите оваа година ќе се одржи без физичко присуство и ќе […]

Прочитај повеќе

NASA Space Apps Challenge 2018 повторно ќе се одржи во Македонија. Како и досега, хакатонот го организира New Man’s Business Accelerator со поддршка од Амбасадата на САД. Промената е во тоа што овој пат наместо хакатон ќе има и акцелераторска програма – „Space Startups Launchpad“. Програмата се одржува од ноември 2018, до мај 2019. Поддршка […]

Прочитај повеќе

Како што неофицијално најавија при организирањето на NASA Space App Challenge, NewMan’s започна соработка со Европската вселенска агенција и  Француската вселенска агенција. Официјализирањето на соработката е потпишано на „Paris Air Show“. Македонскиот акцелератор ќе биде задолжен за организирање на натпреварот за вселенски технологии „Act In Space“ во САД. Според најавата, натпревари во САД треба да […]

Прочитај повеќе

Минатиот викенд по петти пат се одржа NASA Space Apps Challenge. Настанот вообичаено изобилува со програмери, инженери, дизајнери, истражувачи, иноватори и претприемачи, но овој пат доминираа средношколци. Добитници на наградите се тимовите Swift, Delta и Numero Uno. Тимот Swift креираше решение кое ќе помогне во оптимизација на работата на соларните панели. Решението овозможува прибирање на податоци од […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на NewMan’s Bussines Accelerator, кои се локалните партнери на технолошкиот предизвик на NASA) NASA Space Apps Challenge e глобален предизвик за сите креативни и иновативни умови кои сакаат да го подобрат животот на планетата Земја и да ѝ помогнат на NASA во истражување на Вселената. На дводневниот хакатон, кој ќе се […]

Прочитај повеќе

NASA Space App Challenge е дводневен хакатон во кои учествуваат тимови составени од технолози, научници, дизајнери, уметници, едукатори, претприемачи, програмери и студенти од целиот свет. Целта на натпреварувањето, кое се одржува од 2012-та година, е преку партнерство да се пронајдат решенија за дел од проблемите кои се актуелни. NASA Space App Challenge Macedonia ќе се […]

Прочитај повеќе

Студентите на ФЕИТ, Никола Петков, Стефана Филпова и Филип Спасовски со својот проект за визуелизирање на хоризонтот и преостанатата зелена површина се победници на NASA Space App Challenge Скопје. На првиот ваков хакатон кој се одржува во Македонија – настанот е интернационален низ 83 локации во светот – учествуваа околу 60 студенти, инжинери, астрономи и […]

Прочитај повеќе