Некои од најновите книги, кои се појавија на Audible, би можеле правилно да ве информираат за историјата на Силиконската долина, самовозечките возила, или да ве натераат да ја преиспитате реалноста во која живеете. Некои други, би можеле да ви послужат како одлична отскочна штица во светот на програмирањето. Сите од нив, со огромно задоволство би […]

Прочитај повеќе

На крајот на април се одржа петтото издание на натпреварот Code App Level Up. Победник на натпреварот е тимот Melius составен од 4 студенти: Милан Петровски (3Д артист), Димитар Бежановски (АР/ВР developer), Филип Голабоски (Full Stack Developer) и Маја Атанасоска (UI/UX дизајнер). Ментори на тимот беа: Томе Младински, Мартина Димовска и Јане Плавевски. Победничкото решение […]

Прочитај повеќе

Во одредени ситуации, наставниците не се во можност да понудат на нивните ученици нешто повеќе од теорија. Немање доволно ресурси, соодветна опрема и време, знае да доведе до статични часови без корисна практична изведба. Како резултат, дел од учениците или не можат правилно да ги разберат концептите, или пак лесно ги забораваат. Дополнително, одредени концепти […]

Прочитај повеќе

Креирањето на 3д модел не е едноставно ниту за мали предмети. Предметот се поставува во соба или простор и околу него се движат ласери кои ја снимаат секоја точка. Но што ако објектот кој сакаме да го рекреираме е поголем од собата, или од куќа? Токму со ваков проблем се соочија во Autodesk кога требаше […]

Прочитај повеќе

Српската компанија Flat Hill Games која доаѓа од Вршац, град со околу 45 000 жители наскоро ќе ја претстави својата прва видеоигра. Clash of Chiefs е игра креирана за виртуелната реалност која наскоро ќе се појави на Steam Early Access. Станува збор за независно студио, а играта Clash of Chiefs е една од ретките VR […]

Прочитај повеќе

Од 29 октомври па се до 4 ноември во Скопје се одржува изложба на интерактивна уметност „PlayUK Arcadia 2018“. Сепак  најверојатно најинтересниот дел за нас се одржува од 2 до 4 ноември. Настанот е во организација на Британскиот совет, а настани има во Музејот на современа уметност и Младинскиот културен центар. PlayUK е платформа на Британски […]

Прочитај повеќе

Eден од можеби најтаинствените уреди, очилата за проширена реалност Magic Leap One ќе започнат со испорака ова лето. Потврдено е дека Magic Leap One, барем Creator Edition ќе доаѓа со Nvidia Tegra X2 процесор, јави Venturebeat. Компанијата ја објави оваа вест на Twitch стрим, фокусиран речиси во целост на девелоперите. Уредот е мобилен, но наменет […]

Прочитај повеќе

Сѐ помалку корисници се интересираат за виртуелната реалност. Ова барем го покажува продажбата на очила за виртуелна реалност на Amazon. Анализата е направена врз база на вкупната продажба на уредите од Sony, Samsung, Facebook/Oculus и HTC, вели Thinkum. Она што може да се забележи е пораст на продажбата на очилата со излегувањето на Skyrim VR. Ова […]

Прочитај повеќе

Платформата за гледање на телевизија во виртуелната реалност на Facebook, Oculus TV и официјално проработи. Станува збор за платформа која овозможува виртуелено приватно платно на секој кој го користи Oculus Go. Ова овозможува своевидно „приватно кино“ за сите кои ја користат апликацијата. Oculus ветува дека екранот кој го гледаат корисниците соодветствува на екран од 460 […]

Прочитај повеќе

Најверојатно најголемиот настан оваа недела, барем кога хардверот е во прашање и конференцијата на Xiaomi. Компанијата претстави куп импресивен хардвер, но најинтересен уред кој беше презентиран е Mi VR Standalone. Станува збор за поевтин уред за виртуелна реалност, уред кој сепак е доволно моќен за да може да работи без телефон или компјутер. Mi VR […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите љубители на виртуелната реалност. Новиот уред на HTC, Vive Pro има дата на излегување и цена. Уредот е прилично скап. Без никакви додатоци, само за очилата купувачот ќе треба да плати 800 долари. Во оваа цена не влегуваат контролерите и сензорите за следење. Цената можеби е и очекувана со оглед на […]

Прочитај повеќе

South By Southwest фестивалот вообичаено носи куп вести од најлудите технологии. Овој пат првата вест, покрај веста за патувањето на Марс на Space X, доаѓа од HTC и Vive. Компанијата ја претстави новата генерација за уредот за виртуелна реалност, HTC Vive Pro. Уредот е импресивен вели Сем Мачковеч од Ars Technica. Уредот доаѓа со куп […]

Прочитај повеќе