Најголемата друштвена мрежа би можела да претстави паметни очила. Станува збор за очила кои не се разликуваат од очилатa за читање или очилата за сонце, покажува патент кој го сподели ReadWrite. Очилата за проширена или виртуелна реалност кои се достапни во моментов не може да се помешаат со обични очила. Основачот на Facebook, Марк Закерберг, […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на PS4 и Call of Duty фанатиците први ќе се нурнат во месец јули со Call of Duty Infinite Warfare Absolution DLC. Овој додаток дебитира со мапите Bermuda, Permafrost, Fore и Ember, како и новата Attack of the Radioactive Thing! епизода со зомби. Xbox One и PC корисниците ќе мора да чекаат за мапите […]

Прочитај повеќе

Oculus ја намали цената на очилата за виртуелна реалност Rift и на контролерот за 100 долари. Сега цената на целиот систем е 600 долари, 100 долари за контролерот и 500 долари за очилата. Со ова, цената е значително пониска од главниот конкурент HTC Vive. Ова е уште еден чекор кој ќе ја направи виртуелната реалност […]

Прочитај повеќе

Бразилецот Хуго Бара кој на почетокот на оваа недела најави дека го напушта Xiaomi и се враќа во Силициумската Долина, се приклучи на Facebook. Г. Бара ќе биде задолжен за одделот за развивање на виртуелна реалност, вклучувајќи го и Oculus Rift, објави Марк Закерберг, на својот Facebook профил. „Хуго го дели моето мислење дека виртуелната […]

Прочитај повеќе

Издавачот на игри како Fallout, Skyrim и Doom, ZeniMax Media е во судски спор со Facebook и Oculus VR. Спорот помеѓу двете компании е пред судот во Далас; па Oculus може да ја чини најголемата друштвена мрежа повеќе од 2 милијарди долари, колку што платија за технологијата во 2014. Според ZeniMax креаторот на Oculus VR во […]

Прочитај повеќе

Надополнето @ 22.19 ч: Во преполна сала денеска Марк Закерберг го претстави најавеното демо за виртуелната реалност и можностите на Oculus Connect: Селфито кое Марк го направи во видеото, навистина беше објавено на неговиот Facebook профил, со дополнително објаснување: „Сега кога веќе не сум на сцената, можам да објаснам. Го направив ова фамилијарно селфи за време на […]

Прочитај повеќе

Oculus конечно ја објави цената на контролерот за виртуелна реалност и вестите се лоши. Oculus Motion ќе биде достапен за неколку месеци и ќе чини 210 долари. Заедно со уредот контролерот Rift сега чини 810 долари, а со тоа по цената го достигна HTC Vive кој чини 800 долари. Сепак ова ќе помогне на корисниците […]

Прочитај повеќе

Intel нема намера со виртуелнaта реалност да ја повтори грешката која ја направи со паметните телефони. Компанијата малку подоцна од конкуренцијата го претстави својот сет за виртуелна реалност Project Alloy. Сепак технологијата е во зародиш и имаат уште доволно време. Споената реалност како што Intel го нарекува својот проект овозможува интеграција на околината во компјутерски генерираниот […]

Прочитај повеќе

Oculus Rift им падна во раце на популарните „расклопувачи“ iFixit, кои му дадоа одлична оценка 9 од 10 на уредот за виртуелна реалност. Така да, ако го скршите уредот од 600 долари, без грижа, може лесно да се поправи.

Прочитај повеќе

Oculus Rift конечно пристигна, а најголемите светски медиуми имаа можност да го разгледаат уредот од прва рака. Според првите рецензии, уредот е фантастичен, иако недостаток е одлагањето на контролерот кој ќе биде достапен подоцна годинава, но и дел од игрите кои се лошо портирирани и предизвикуваат морска болест. „Би можела да останам во виртуелната реалност […]

Прочитај повеќе

Oculus конечно ја заврши финалната верзија на уредот за виртуелна реалност, веќе започна да го испорачува до девелоперите. Хардверот доаѓа со нов SDK 1.0 на кој издавачите ќе треба да ги прилагодат своите игри. Ова е прва верзија на развојната алатка со цела бројка, а последната претходна верзија беше SDK 0.8.   Првите уреди се […]

Прочитај повеќе

Сервисот за фотографии Getty Images отвори нова галерија за сите корисници на Oculus Rift. Фотографиите се со агол од 360°, што на сопствениците на Oculus ќе им овозможи искуство како да се присутни на овие локации. За сега нема премногу фотографии, но и Oculus и Getty Images ветуваат дека во галеријата континуирано ќе се додаваат […]

Прочитај повеќе