Најверојатно секој од нас забележал некој од малите дронови, најчесто за хоби кои се продаваат во продавниците во Македонија. Сепак добар дел од овие летала, пред се оние кои се малку поголеми подложат на Закон за воздухопловство; поточно на Уредба за условите под кои воздухоплов без екипаж може да лета во македонскиот воздушен простор. Уредбата за употреба […]

Прочитај повеќе

Армијата на Русија доби ново оружје. Напаѓачите повеќе нема да можат да користат дронови за напад на цели на боиштата. Новото дефанзивно оружје на русите ќе им овозможи да го спречат управувањето на дронови со сателит, вели Motherboard. Станува збор за единица која е дел од армијата со единствена задача за онеспособување на непријателиските дронови. […]

Прочитај повеќе

Ураганот Метју предизвика поплави во Хаити и САД. Граѓаните секако се најпогодени од оваа катастрофа, но и инфраструктурата на телеком операторите е погодена од поплавата. Еден од најголемите телеком оператори во САД, Verizon, објави дека за прв пат користи дронови за проверка на антените. Дроновите не само што овозможуваат да се провери антената, туку овозможуваат и […]

Прочитај повеќе

Велика Британија, а не САД, е државата во која Amazon одбра да тестира достава со беспилотни летала. Компанијата има договор со Британската управа за воздушна пловидба која им овозможува веднаш да започнат со тестовите. „Британија е лидер кога се во прашање инвоациите на дронови. Инвестираме во Primer Air истражувањата тука веќе подолг период. Оваа објава […]

Прочитај повеќе

Дронот на ланецот 7-Eleven ја направи првата комерцијална испорака на производ во САД. Дронот испорача сендвичи, крофни, кафе и колачиња во градот Рено, Невада. Станува збор за две пратки кои се доставени до двајца различни купувачи. „Јас и жена ми работиме, а имаме и три мали деца 7, 6 и една година. Можноста за достава […]

Прочитај повеќе

Во обид да ги скријат беспилотните летала, армиите на повеќе држави се обидуваат да ги емитираат птиците, не само по изгледот, туку и по „навиките“ на птиците. Ова помага леталата да бидат потешки за забележување од земја. Дронот кој на 1 мај е срушен во Могадишу наликува многу повеќе на птица, отколку на современо беспилотно […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на леталото Ehang 184, кое беше претставено во јануари на CES 2016, доби дозвола да го тестира возилото во Невада, САД. Засега не станува збор за тестови во населена област, туку во зона која е дозволена за тестирање на беспилотни летала. „Ова е историски договор кој ќе биде темел на идно партнерство во областите […]

Прочитај повеќе

Лери Пејџ финансира неколку компании кои работат на летечки автомобили, но токму работата на автономните возила на Google ќе помогне овие возила да се кренат од земја и да полетаат, вели Bloomberg. Zee.Areo е една од овие компании, основана е во 2010 година и има околу 150 вработени кои работат на летечките возила.  Леталото на […]

Прочитај повеќе

Xiaomi малку доцни со првите дронови, но сепак успеа да претстави интересен продукт. Првиот дрон на Xiaomi, како и останатите нивни уреди ќе биде конкурентен со перформансите, но и со цената. Слично како неколку уреди кои ги презентира Xiaomi, компанијата нема да го произведува уредот, туку е негова поддршка. Xiaomi го става својот бренд зад […]

Прочитај повеќе

Лук Банистер има само петнаесет години, но тој е новиот шампион на Dubai World Drone Prix. Настанот е првиот глобален натпревар во пилотирање со дронови, а на него учествуваа над 150 тимови. Tинејџерот леташе за тимот на Tornado X-Blades кој ја освои наградата од 250.000 долари. Во финалното друштво имаше место за 32 учесници, а […]

Прочитај повеќе

Шон Ридл е можеби првиот пилот на дронови кој е обвинет за предизвикување опасност и срушување на беспилотно летало во облакодер. Тој успеа да удри со дронот на 40-тиот кат на познатиот Емпаер Стејт Билдинг во Њујорк, иако според него, пред да лета се консултирал со полицаец кој му кажал дека е сосем безбедно да […]

Прочитај повеќе

Речиси 300.000 беспилотни летала се регистрирани во САД, и тоа само во првиот месец откако беше донесен закон кој предвидува задолжителна регистрација на дроновите и нивните сопственици, јави Федералната агенција за авијација. „Драго ми е што јавноста одговори на нашиот повик за регистрација. Националниот систем за воздухопловство е фантастичен ресурс и сите вклучувајќи ги и […]

Прочитај повеќе