На големото финале на Pioneers of the Balkans кое ќе се одржи на регионалната конференција Balkan Venture Forum на 3-4 декември во Загреб; ќе има 50-тина балкански стартапи кои ќе си ги одмерат силите, т.е. презентациите пред стотина инвеститори и искусни претприемачи. Меѓу финалистите, има и 5 македонски стартапи и проекти: Се чини дека ниедно […]

Прочитај повеќе

Стартапи, ако барате шанса, тогаш може да ја имате на сцената на Balkan Venture Forum (BkVF), кој за првпат ќе се одржи во Загреб, на седмото издание од своето постоење. Целта на BkVF е да помогне во создавањето на повеќе бизниси и остварување на лични контакти во рамките на индустријата. Конференцијата на BkVF во Хрватска […]

Прочитај повеќе

SuperFounders најави турнеја низ Балканот на која ќе ја претстави својата акцелераторска програма, преку која ќе понуди шест специјализација во Интернет на нештата, бизнис облак, мобилни сервиси, финансиски сервиси и трговија, алтернативна енергија и животна наука. Нивната програма е одлична шанса за стартапите и стартап ентузијастите кои имаат добра идеја, а им фали менторство како […]

Прочитај повеќе

Pioneers Festival oрганизира балканска турнеја во потрага по локални стартапи кои би го повториле успехот на Никола Тесла и другите локални иноватори. Турнејата Pioneers of the Balkans започнува со дружење низ различни градови – од 10 август во Нови Сад, проаѓаат низ Скопје на 18-ти август и завршуваат во Осиек на 28-ми август. Големото финале […]

Прочитај повеќе

Започнува и третата Start програма на раниот стартап акселератор SuperFounders Skopje. Програмата, која започнува следната недела ќе има нов формат со повеќе меѓународни собири, барем три презентации пред интернационални инвеститори за најдобрите стартапи, и ментори со искуство од Techstars, Pioneers, Seedcamp. Пријавувањето е до петокот, 17-ти октомври. Стартапите кои ќе бидат прифатени ќе имаат посебни […]

Прочитај повеќе

Македонскиот сервис за гласање, iVote.mk, се најде помеѓу 25-те победници на European Venture Contest 2013 кој се одржа на 9-ти и 10-ти декември во Дизелдорф, Германија. На настанот, oрганизиран од Europe Unlimited, учествуваа над 120 компании со 800 апликации, од кои беа избрени само десетина победници во три категории. Според европското жири, составено од инвеститори […]

Прочитај повеќе

iVote.mk оди во Диселдорф на European Venture Summit каде ќе се натпреварува со други светски стартапи пред влијателни ангел-инвеститори. Патот до Германија е обезбеден со победата на Balkan Venture Forum кој викендов се одржа во Тирана преку викендов. BkVF е настан на кој се собираат регионални стартапи, иновативни компании и инвеститори кои трагаат по следното […]

Прочитај повеќе

Стартапите од регионот, вклучувајќи ги и тие од Македонија, имаат време до 20-ти октомври да аплицираат за Balkan Venture Forum кој ќе се оддржи на 14-ти ноември во Тирана, Албанија. Настанот е продолжување од BvKF собирот во Софија, но Александар Тасев, основачот на инвестицискиот форум и ко-основач на SuperFounders Skopje, вели дека во Тирана ќе […]

Прочитај повеќе

Мора да се подобрат условите за иновативно претприемништво, вели Александар Тасев, основач на Akota и Balkan Unlimited фондацијата која стои зад Balkan Venture Forum. Форумот е собир на инвеститори, но и е добро место за претставување на регионалните стартапи. На следниот BvKF во Софија, закажан за 22 мај, учествуваат 36 стартапи од регионот, oд кои три […]

Прочитај повеќе

Tри македонски стартапи од 36 одбрани кои ќе се престават на Balkan Venture Forum (BkVF) во Софија од 21 до 22 мај, и не е толку лоша бројkа ако се земе предвид дека во Македонија стартап сцената допрва се поместува од нулта точката бидејќи и фали храброст, посебно на младите талентирани претприемачи кои одбираат аутсорсинг […]

Прочитај повеќе

Со цел да се забрза развојот на стартап сцената во југоисточна Европа, Balkan Venture Forum ги поканува сите регионални стартапи да се претстават пред потенцијалните инвеститори од 21 до 22 мај во Софија. Настанот е поддржан од стартап инкубаторите Betahaus, BEIC, Eleven и LAUNCHub. Можеби се сеќавате на последниов инкубатор кој им дадe 30.000 долари […]

Прочитај повеќе