Porsche и Audi сe најновите предизвикувачи кои ќе се обиде да ја загрозат доминацијата на Tesla на пазарот за електрични автомобили. Германскиот производител на саемот во Франкфурт го презентираше својот прв електричен автомобил, јави Auto Express. Mission E е спортски автомобил кој забрзува до 100 km за 3,5 секунди, но она што е најимпресивно е […]

Прочитај повеќе

Иако Tesla го доминира глобалниот пазар на електрични автомобили, сепак нивната популарност помага и на помалите играчи да се впуштат во еволуирање на автомобилизмот. Меѓу нив е и хрватскиот Rimac кој работи на свој електричен автомобил, но за разлика од другите кои се обидуваат да направат автомобили за масовно производство, Rimac се обидува да направи […]

Прочитај повеќе

Иако Tesla Motors вели дека Model S може со едно полнење на батеријата да помине 425 километри, програмерот Бјорн Ниланд успеа да пројде 728 километри со единствено полнење на батеријата. Се разбира за потфатот на г. Ниланд требаше да бидат исполнети некои услови. Тој речиси постојано возеше со најекономичната брзина од 40 km/h на пат […]

Прочитај повеќе

Tesla Motors го презентираше најавениот прототип на полнач за батериите на автомобилите, кој беше најавен од директорот Илон Маск уште пред една година, иако никој не го сфати сериозно. Станува збор за автоматски уред кој што го приклучува возилото на полнење и најверојатно се што ќе биде потребно е корисникот да го паркира возилото во […]

Прочитај повеќе

Tesla Model S е побезбеден од хакерскиoт напад од Jeep возилата, но сепак може да се хакне. Тим на експерти за сајбер безбедност успеа да се дојде до контрола врз возилото, иако за разлика од неодамнешните напади врз Jeep, за напад врз Tesla потребен е физички пристап до возилото. Хакот ќе биде презентиран на Def […]

Прочитај повеќе

Youxia X е кинеско електрично возило одговор на возилата кои ги изработува Tesla Motors. Возилото потсетува на Model S, иако кога дизајнот е во прашање компанијата позајмува и од Lexus, Audi и Maserati, вели Mashable. Автомобилот прв пат е претставен минатата недела, а негов креатор е 28 годишниот Јуанг Ксиујан. Првите модели би требало да […]

Прочитај повеќе

Tesla Motors најави нов електричен Roadster автомобил, и иако ова е одлична вест што доаѓа официјално од компанијата, сепак ќе треба трпение. Новиот автомобил ќе биде достапен дури по четири години. Сегашниот Roadster е модификуван Lotus Elise, но според најавата новиот модел ќе биде потполно ново возило, пренесува Verge. Дополнително компанијата најави надградба на сите […]

Прочитај повеќе

За само еден месец електричните автомобили станаа вообичаена вест и во Македонија. Првиот електричен автомобил во продажба беше претставен на почетокот на јуни, пред некој ден беше претставен и првиот полнач за електрични автомобили, а сега има вест дека ПроКредит банка си купи пет Volkswagen E-AP за свои потреби. Oва возило има електричен мотор од […]

Прочитај повеќе

Малиот Mitsubishi I-Miev е првиот електричен автомобил кој ќе се продава во Македонија. Мак Аутостарт го презентираше автомобилот кој чини 26.000 евра и има електричен мотор, односно литиум-јонска батерија која се полни за шест часа преку обичен eлектричен приклучок. Со полна батерија I-Miev може да помине над 100 километри, а максималната брзина му е 130 […]

Прочитај повеќе

Tesla Model S P85D е спортска верзија на познатиот електричен автомобил, но освен што е подобар и побрз електричен автомобил, новата P85D верзија е и поскапа. Овој модел чини 130.000 долари, што е речиси двојно поскап од основниот Model S чија цена е 70.000 долари. P85D доаѓа со подобри седишта, а и внатрешноста на автомобилот […]

Прочитај повеќе

Tesla Motors ќе постави свој таканаречен „supercharger” за електрични автомобили во Скопје во 2016-та година. Планот на компанијата, кој може да се види на нивниот сајт, е во следните две години да го покријат целиот Балкан со првите суперполначи. Електричните автомобили на Tesla, поточно Tesla Model S, може без проблем да помине неколку стотици километри […]

Прочитај повеќе

Apple има неколку стотици вработени кои работат на електричниот автомобил, јавува Ars Technica. Поради таинственоста на Apple не е потполно јасно за што се работи, и иако шпекулациите се дека е автомобил, сепак имаме резерва бидејќи тоа е малку поголем и поразличен продукт од тоа што го прави компанијата. Но, Apple дури успеал да убеди […]

Прочитај повеќе