Организацијата за електрични возила во Македонија – Електромобилност Македонија во текот на утрешниот ден, 19 септември, ќе биде дел од големиот настан „Европска недела на мобилност“ под мотото „Паметна мобилност, силна економија“. Настанот е предвиден да започне во 09 часот на паркингот веднаш до aнекс просториите на Факултетот за електротехника и информатични технологии и Машинскиот […]

Прочитај повеќе

Автомобилот Concept One на хрватскиот производител Rimac Motors, е најбрзото возило на старт. Вирално видео на професионалниот возач Арчи Хамилтон во кое Concept One се трка со LaFerrari и Tesla Model S, ги покажува можностите на автомобилот. Арчи Хамилтон е професионален возач и внук на Данкан Хамилтон, победник на Le Mansa. Г. Хамилтон е и […]

Прочитај повеќе

Tesla најави нова верзија на Моdel S и Model X. Новиот модел P100D Ludicrous ќе биде побрза од основниот модел и ќе доаѓа со поголема батерија. Новите верзии на Tesla автомобилите се трети едни од најбрзите автомобили во светот, но единствени кои масовно се произведуваат. Единствените две возила кои се побрзи, LaFerrari и Porsche 918 Spyder, […]

Прочитај повеќе

Од 2025 година во Норвешка повеќе нема да може да се купуваат автомобили на бензин или нафта, вели извештајот на Дагенц Нарлингслив, кој го пренесе TheNextWeb. Властите во Норвешка и досега беа огромен поддржувач на електричните возила, иако ова е радикален чекор. Но, она што е интересно е дека можеби нема да има потреба од […]

Прочитај повеќе

Првиот српски електричен автомобил Axios има домет од 140 километри со наполнета батерија; максимална брзина од 60 km/h, и првите 12 автомобили ќе се продаваат од септември, јави Novosti. Цената на електричниот автомобил нема да биде повисока од 10.000 евра, а според првите податоци автомобилот ќе наликува на кинескиот автомобил Panda. Автомобилот се склопува во […]

Прочитај повеќе

Најновиот проект на Tesla Motors е да ги направи своите автомобили да помогнат за почист воздух. Иако изгледа невозможно бидејќи се работи за автомобил, сепак компанијата претстави нешто што се вика Bioweapon Defense Mode. Тоа е функционалност на Model X и Model S која овозможува воздухот во автомобилот да биде чист без разлика колку е […]

Прочитај повеќе

Поранешниот заменик-директор за инжинерство во Tesla Motors, Крис Порит, е новиот регрут на Apple. Kомпанијата веќе има неколку поранешни вработени од Tesla кои беа на високи позиции, а сега се во кампот во Купертино, што разбирливо ги разгорува шпекулациите дека Apple подготвува електричен автомобил. Дури и директорот на Tesla Motors, Илон Маск, тврдеше дека работат […]

Прочитај повеќе

Tesla конечно стигна до третата фаза која основачот Илон Маск одамна ја посакуваше – производство на електричен автомобил кој ќе може да го купат сите. Компанијата го претстави Tesla Model 3 кој започнува со продажба во 2017 година, по цена од 35.000 долари за основниот модел. „Забрзување до фаза на одржлив транспорт е навистина, навистина, […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот производител на електрични автомобили го претстави новиот автомобил Rimac Concept_S кој изгледа фантастично. Автомобилот е претставен на меѓународниот автомобилски саем кој се одржува во Женева. Станува збор за најверојатно најбрзиот електричен автомобил досега со мотор од 1.365 коњски сили. Concept_S забрзува до 100 km/h за само 2,5 секунди, има максимален вртлив момент од 1800 […]

Прочитај повеќе

Електричните автомобили кои ги купи локалната самоуправа на Скопје, наскоро ќе мора да одат на неочекувана надградба на софтверот. Откриен е безбедносен пропуст во сегашната верзија на софтверот кој им овозможува на напаѓачите да имаат контрола во клима уредот, вели Трој Хант, безбедносен експерт. Од клима уредот, можат да пристапат до GPS и да ги […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот електричен автомобил, Rimac Concept_One, ќе се претстави на Меѓународниот автомото саем во Женева. Спортскиот автомобил е нов концепт со четири мотори кои управуваат со тркалата. Ова овозможува подобра конторла на автомобилот, преку контрола на секое од четирите тркала. Перформансите на Concept може да се споредат со оние на Tesla, така автомобилот забрзува до 100 […]

Прочитај повеќе

Faraday Future и нивниот кинески партнер LeEco ќе добијат неочекувана поддршка од британскиот производител на елитни возила Aston Martin. Компаниите заедно ќе соработуваат на новотo електрично возило на Aston Martin, RapidE. Од Aston Martin не ја исклучуваат можност за соработка со Faraday Future и на други автомобили. Двете компании се релативно мали во споредба со […]

Прочитај повеќе