Volkswagen го претстави своето ново електрично возило ID.Life. Она што е карактеристично за ID.Life е спојот на ретро и футуристички дизајн, но и релативно ниската која купувачите ќе треба да ја платат за нов автомобил. Квалитетните електрични возила со подостапна цена се дел плановите на сите производители на возила. ID.Life ќе чини околу 20 000 […]

Прочитај повеќе

Супер луксузните електрични возила се докажуваат со брзината и забрзувањето, но вистинската „борба“ за популарност кај обичниот купувач е цената и колку пат може да се извози пред повторно полнење на батеријата. Холандскиот електричен автомобил Lightyear One за жал нема никого да освои со цената, но го држи рекордот за извозени километри со едно полнење. […]

Прочитај повеќе

Шведскиот производител на возила Volvo најави дека од 2030 година сите возила кои ги произведуваат ќе бидат електрични. Дополнително возилата кои ќе ги продаваат ќе бидат достапни единствено преку веб-страница. „Потполно сум убеден дека нема клиент кој сака да остане со мотор на внатрешно согорување. Сигурни сме дека електричните возила се поатрактивни за купувачите“, вели […]

Прочитај повеќе

Tesla сега изгледа како да нема никакви проблеми и според вредноста е на врвот на автомобилската индустрија, но не така одамна компанијата беше на работ на банкрот. Ситуацијата била толку лоша што Елон Маск се обидел да ја продаде компанијата на Apple. Според неговата проценка Tesla била на неколку недели од банкрот. Тогашниот и актуелен […]

Прочитај повеќе

Производителот на електрични автомобили и батерии Tesla Motor е новиот највреден производител на возила. Акциите на компанијата вредат 208 милијарди долари. Со ова компанијата ја помина Toyota која сега падна на второто место и е проценета на 202, 74 милиони долари. Tesla последната година значително го зголеми производството на автомобили, но се далеку зад конкурентите. […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на електрични возила во регионот, хрватскиот Rimac Automobili ги проширува своите производни капацитети. Новата производна линија е наменета пред се за производство на два прототипи на новото возило C_Two. Линијата е во новиот погон во Велико Трговишче во Хрватска. Целиот процес на склопување на прототип возило трае 5 недели, а целиот процес започнува […]

Прочитај повеќе

Љубителите на електроника и техника веројатно веќе и знаат дека започна најголемиот саем во индустријата CES. Првото изненадување дојде на денот на отворање од Sony, можеби очекувано ќе беше да дознаеме нешто за PlayStation 5,  но наместо ова можевме да го видиме Vison-S, прв автомобил од компанијата. Ова секако не значи дека Sony станува производител […]

Прочитај повеќе

Компанијата Hyundai Motor Group и Kia Motors Company заеднички инвестираа 80 милиони евра во Rimac – хрватската компанија за електрични возила. Компаниите најавија стратешко партнерство за да соработуваат во развојот на електрични возила со високи перформанси. Со новата соработка, Hyundai Motor Group има за цел да го забрза транзитот кон чиста мобилност и да се позиционира […]

Прочитај повеќе

Со оглед на популарноста (но, и контраверзноста) на Tesla, едноставно не можевме да ја пропуштиме шансата да поминеме малку време со Model X. Ако кажеме дека Tesla е во лимбо, нема да кажеме доволно. Пред само неколку дена се појавија гласини дека дури една четвртина од дадените депозити за Model 3 биле вратени – односно […]

Прочитај повеќе

Concept Two е вториот супер електричен автомобил на Rimac Motors. Компанијата го претстави новото возило на Саемот за автомобили во Женева. Станува збор за потполно ново возило, а перформансите се навистина луди. До 300 km/h возилото забрзува за само 11.8 секунди; максималната брзина му е 412 km/h, а од 0 до 100 km/h му се […]

Прочитај повеќе

Главниот конкурент на Tesla, Lucid Air на тест патека достигна брзина од 376 km/h. Барем кога луксузните електрични возила се во прашање Tesla и Rimac немаат многу конкуренција. Lucid Motors за овој тест го отстрани софтверското ограничување од возилото. Сепак надвор од тест патеките Air доаѓа со ограничување на брзината од 248 km/h. Ова е […]

Прочитај повеќе

Првите 30 Model 3 возила на Tesla ќе бидат испорачани во јули. Компанијата јави дека на 28 јули ќе тргнат првите возила кон своите нови сопственици. Производството ќе расте, и во декември ќе бидат испорачувани по 20.000 возила дневно, пренесе Engadget. Model 3 passed all regulatory requirements for production two weeks ahead of schedule. Expecting to […]

Прочитај повеќе