На Tesla Motors и на Илон Маск по сѐ изгледа им здодеа да бидат мета на секоја компанија која развива електрични возила. Компанијата претходно му дозволи на Apple да „украде“ дел од инжинерите, но сега им е доста. Tesla го обвини лидерот на развојниот тим за технологија за автономија, Стерлинг Андерсон, за кражба на тајни […]

Прочитај повеќе

Видео објавено на YouTube на 27 декември од страна на холанѓанецот Ханс Нордсиџ, кое е всушност снимка од камерата во неговото возило, прикажува како авто-пилотот во автомобилот Tesla Model S предвидува сообраќајна несреќа и кочи пред самиот возач да притисне на кочниците. На видеото се слуша како авто-пилотот реагира и го предупредува возачот неколку секунди пред да се случи несреќата, […]

Прочитај повеќе

Илон Маск најави дека ќе има големо соопштение на 17 октомври. Ова за жал не се оствари и настанот се одложи. Но, компанијата денес соопшти дека сите следни возила на Tesla Motors ќе бидат подготвени за 5-нивоа на автономија. „Возбудени сме да објавиме дека сите возила, вклучувајќи го и Tesla Model 3, ќе го имаат […]

Прочитај повеќе

„Продукт на Tesla ќе биде презентиран на 17. октомври (неочекуван за многумина), следен од Tesla/SolarCity настан на 28. октомври.“, најави Елон Маск. Изненадувањето е првиот настан кој не е очекуван, а дополнително ниту мистериозната објава на г. Маск не помага со податоци. Најголема е веројатноста дека компанијата ќе презентира 2.0 верзија на авто-пилотот, но можност […]

Прочитај повеќе

Автоматското управување во Tesla беше причина за нова сообраќајна незгода. Сензорите на возилото не детектираа возило на патеката на Tesla, но од компанијата велат дека асистентот воопшто не требал да биде вклучен во овој период. Компанијата нема план да го исклучи автоматското управување, но најавија дека наскоро ќе им објаснат на клиентите кога и како […]

Прочитај повеќе

Најновиот проект на Tesla Motors е да ги направи своите автомобили да помогнат за почист воздух. Иако изгледа невозможно бидејќи се работи за автомобил, сепак компанијата претстави нешто што се вика Bioweapon Defense Mode. Тоа е функционалност на Model X и Model S која овозможува воздухот во автомобилот да биде чист без разлика колку е […]

Прочитај повеќе

Кинескиот телефонски гигант LeEco, успеа да му нанесе мал пораз на Tesla Motors. Електричниот автомобил на оваа компанија LeSEE е првиот кој може да следи гласовни команди. Џи Јуатенг ги презентираше овие можности, а повеќе детали за автомобилот ќе дознаеме на Beijing Auto Show, според Engadget.   За разлика од Tesla автомобилите кои имаат софтвер и […]

Прочитај повеќе

Поранешниот заменик-директор за инжинерство во Tesla Motors, Крис Порит, е новиот регрут на Apple. Kомпанијата веќе има неколку поранешни вработени од Tesla кои беа на високи позиции, а сега се во кампот во Купертино, што разбирливо ги разгорува шпекулациите дека Apple подготвува електричен автомобил. Дури и директорот на Tesla Motors, Илон Маск, тврдеше дека работат […]

Прочитај повеќе

Ако има компјутер може да се хакне. Ова сега го дознава и Tesla која е последниот производител чиј автомобил беше цел на хакерски напади. Нападот го направи Џејсон Хјуз, безбедносен експерт и сопственик на Tesla P85D кој најде нешто интересно во својот автомобил. Во фирмверот на својот автомобил забележа ознака P100D што го натера да […]

Прочитај повеќе

Apple работи на електричен автомобил, тврди основачот и директор на Tesla Motors, Илон Маск, во интервју за BBC. Интересно е што досега нема потврда за ова од Apple, иако компанијата ги заштити домените apple.car и apple.auto. Веста за автомобил од Купертино не ја слушаме за првпат од г. Маск, кој претходно им се потсмеваше на […]

Прочитај повеќе

Tesla Мotors го доби својот најголем конкурент, и овој пат конкуренцијата е финансирана од кинески милијардер. Калифорниската компанија Faraday Future која стартуваше пред само 18 месеци, планира наскоро да го објави својот прв електричен автомобил. Компанијата има поддршка од Џиа Јуетинг, кинески милијардер кој стои зад LeTV – кинеската верзија на Netflix, а неодамна се […]

Прочитај повеќе

Tesla Motors го презентираше најавениот прототип на полнач за батериите на автомобилите, кој беше најавен од директорот Илон Маск уште пред една година, иако никој не го сфати сериозно. Станува збор за автоматски уред кој што го приклучува возилото на полнење и најверојатно се што ќе биде потребно е корисникот да го паркира возилото во […]

Прочитај повеќе