Следните 10 години ќе бидат преполни со иновации во автомобилската индустрија. Бројот на компании кои тестираат електрични и автономни возила е огромен. Стартапи како Uber и Lyft најавуваат дека во иднина сметаат на флота на автономни возила, а расте и бројот на држави кои се прилагодуваат и ги менуваат законите, за да им излезат во пресрет на производителите. […]

Прочитај повеќе

SpaceX објави забавено видео од ракатета Falcon 9 и ќе биде најкул видео кое ќе го видите денес! Falcon 9 е ракета која компанијата ја користи за транспорт на леталото Dragon до орбитата.  Ракетата досега направи повеќе летови, а од компаниајта се надеваат дека во иднина ќе испраќаат и луѓе.

Прочитај повеќе

Откако се случија неколку сообраќајки во кои автопилотот погрешно ја процени ситуацијата, Tesla Motors конечно има причина да го пофали своето автономно возило. Приказната е дека Model X успеал да му го спаси животот на Џошуа Нили од Бренсон, Мисури така што го одвел навреме во болница. По излегување од работата и влегувањето во автомобилот, […]

Прочитај повеќе

Автоматското управување во Tesla беше причина за нова сообраќајна незгода. Сензорите на возилото не детектираа возило на патеката на Tesla, но од компанијата велат дека асистентот воопшто не требал да биде вклучен во овој период. Компанијата нема план да го исклучи автоматското управување, но најавија дека наскоро ќе им објаснат на клиентите кога и како […]

Прочитај повеќе

Се чини дека успешните милијардери немаат недостаток од чудни идеи, или можеби сепак ова важи само за директорот на SpaceX и Tesla Motors. На Code Conference 2016 конференцијата која се одржува во Калифорнија, Илон Маск рече дека можеби сите живееме во симулација. „Пред 40 години го имавме Pong, два правоаголника и точка. Денес 40 години […]

Прочитај повеќе

Најновиот проект на Tesla Motors е да ги направи своите автомобили да помогнат за почист воздух. Иако изгледа невозможно бидејќи се работи за автомобил, сепак компанијата претстави нешто што се вика Bioweapon Defense Mode. Тоа е функционалност на Model X и Model S која овозможува воздухот во автомобилот да биде чист без разлика колку е […]

Прочитај повеќе

Tesla конечно стигна до третата фаза која основачот Илон Маск одамна ја посакуваше – производство на електричен автомобил кој ќе може да го купат сите. Компанијата го претстави Tesla Model 3 кој започнува со продажба во 2017 година, по цена од 35.000 долари за основниот модел. „Забрзување до фаза на одржлив транспорт е навистина, навистина, […]

Прочитај повеќе

Ако има компјутер може да се хакне. Ова сега го дознава и Tesla која е последниот производител чиј автомобил беше цел на хакерски напади. Нападот го направи Џејсон Хјуз, безбедносен експерт и сопственик на Tesla P85D кој најде нешто интересно во својот автомобил. Во фирмверот на својот автомобил забележа ознака P100D што го натера да […]

Прочитај повеќе

Tesla им приреди фантастични изненадувања на дел на сопствениците на нивниот електричен автомобил. Иако, тие изненадувања чинат околу 2.500 долари за наградба на софтверот, сепак за тие пари добиваат уникатно искуство. Софтверската надградба 7.1 за Model S и Model X доаѓа со автопилот кои има неколку автоматизирани функции, јави Business Insider. Возилата сега можат автоматски […]

Прочитај повеќе

Tesla си го исполни планот да испорача 50.000 електрични возила во 2015 година, надминувајќи ја бројката со само неколку стотина возила, пренесува Fast Company. Но, иако Tesla Model S станува сѐ попопуларен (веќе има и еден модел во Македонија), компанијата сепак се соочува со проблем. Возилата се прескапи во моментот, над 60.000 долари, и желбата […]

Прочитај повеќе

Само што ќе помислиме дека конкуренцијата се приближува до автомобилите на Tesla, од компанијата на Илон Маск излегуваат и во една презентација демонстрираат дека се години пред конкуренцијата. Помалку од еден месец помина откако BMW го претстави концептот на електричен автомобил со кој се приближија до капацитет на батеријата до Tesla Model S, а од […]

Прочитај повеќе

Фрејзер Лид е индустриски инженер кој неодамна го претстави својот дрон кој пред се е наменет за снимање видеа. За разлика од Quadcopter моделите, Tesla дронот ќе доаѓа со нов дизајн, два мотори кој можат да работат паралелно или еден под друг. Кога моторите се еден под друг дронот може мирно да „лебди“ и да […]

Прочитај повеќе