Огромна соларна фарма и склад за електрична енергија од Tesla на Хаваи е можна иднина за снабдување со електрична енегија на сите острови. Носењето на стандардните енергенси на островите е проблем. Сепак, времето кога електричната енергијата е најпотребна не соодветствува со времето најпогодно за генерирање. Токму вo ова е предноста на Tesla и огромните батериите за […]

Прочитај повеќе

За помалку од 10 години, сите автомобили во Норвешка треба да бидат електрични. Со застапеност во продажбата од дури 37% на електричните возила, Норвешка е една од државите лидери. Причината за ова се предностите кои ги имаат купувачите на електрични возила. Во моментов во Норвешка има околу 100.000 електрични возила. Предвидувањата до 2020 се дека оваа […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на електрични возила Tesla Motors се ребрендира, јави Business Insider. Разликата во новото име е малечка, но значајна. Компанијата неодамна ги купи Solar City. Новото име Tesla Inc. покажува дека компанијата сега има повеќе од една дејност. Промената е во склад со планот на Tesla да станат енергетски гигант. SolarCity ги произведува соларните кровови […]

Прочитај повеќе

На Tesla Motors и на Илон Маск по сѐ изгледа им здодеа да бидат мета на секоја компанија која развива електрични возила. Компанијата претходно му дозволи на Apple да „украде“ дел од инжинерите, но сега им е доста. Tesla го обвини лидерот на развојниот тим за технологија за автономија, Стерлинг Андерсон, за кражба на тајни […]

Прочитај повеќе

Видео објавено на YouTube на 27 декември од страна на холанѓанецот Ханс Нордсиџ, кое е всушност снимка од камерата во неговото возило, прикажува како авто-пилотот во автомобилот Tesla Model S предвидува сообраќајна несреќа и кочи пред самиот возач да притисне на кочниците. На видеото се слуша како авто-пилотот реагира и го предупредува возачот неколку секунди пред да се случи несреќата, […]

Прочитај повеќе

Се чини дека автономните возила нема да имаат никаков проблем по промената на администрацијата во САД. Основачот на Tesla, Илон Маск и Тревис Каланик од Uber се дел од новиот форум на советници на Доналд Трамп. Со ова бројот на членови на советодавниот форум на Трамп сега е зголемен на 18. „Се радувам на соработката […]

Прочитај повеќе

Компанијата NuTonomy која започна со тестови на автономните возила во Сингапур, наскоро почнува со тестови и во САД. Тестовите се во градот во кој е основана и работи компанијата, Бостон. Компанијaта тестира систем за автономност, а возилото ќе биде тестирано во индустрискиот парк во Бостон. Тестовите се слични како и тестовите во Сингапур кои се […]

Прочитај повеќе

Tesla не запира. Компанијата е решена да направи револуција во автомобилската и енергетската индустрија. Вчера, Tesla го претстави најновиот производ во нивното портфолио – соларниот кров. На настанот, кој се оддржа на сценски сет во Universal Studios во Лос Анџелес, компанијата ги прикажа керамидите, направени од стакло. „Сонцето нуди многу повеќе енергија во само еден […]

Прочитај повеќе

„Продукт на Tesla ќе биде презентиран на 17. октомври (неочекуван за многумина), следен од Tesla/SolarCity настан на 28. октомври.“, најави Елон Маск. Изненадувањето е првиот настан кој не е очекуван, а дополнително ниту мистериозната објава на г. Маск не помага со податоци. Најголема е веројатноста дека компанијата ќе презентира 2.0 верзија на авто-пилотот, но можност […]

Прочитај повеќе

Apple ќе подзастане со развојот на паметни возила и ќе мора да забави и да одлучи во која насока сакаат да се движи нивното учество во оваа индустрија. Компанијата веќе отпушти или премести дел од вработените кои работеа на овој проект, јавуваат три анонимни извори за New York Times. Компанијата отпушти десетици вработени, но не смее […]

Прочитај повеќе

Илон Маск претстави нова надградба на автопилотот на Tesla. Надградбата 8.0 е огромна, а дел од промената е пренамената на радарот и вклучување на „учењето“ од останатите возила во флотата, јави Venturebeat. Новиот систем ќе биде достапен со софтверска надградба за сите возила произведени по октомври 2014. Новото автоматско управување ќе биде трипати побезбедно, тврди г. […]

Прочитај повеќе

Tesla најави нова верзија на Моdel S и Model X. Новиот модел P100D Ludicrous ќе биде побрза од основниот модел и ќе доаѓа со поголема батерија. Новите верзии на Tesla автомобилите се трети едни од најбрзите автомобили во светот, но единствени кои масовно се произведуваат. Единствените две возила кои се побрзи, LaFerrari и Porsche 918 Spyder, […]

Прочитај повеќе