Користењето на автопилот во ситуација која не е пригодна е причината за сообраќајната незгода во која загина Џошуа Браун. Ова е резултатот на истрагата на Комисијата за безбедност во сообраќајот на САД. Џошуа Браун е брва жртва на автопилотот на Tesla и на автономните возила воопшто. Незгодата во коjа г. Браун го загуби животот се […]

Прочитај повеќе

Додека Tesla се подготвува да претстави електричен камион, компанијата Cummins која 100 години произведува камиони, веќе го претстави првото вакво возило. Камионот е потполно електричен, а на место на горивото доаѓа 140KWh батерија. Дури и со оваа батерија камионот има релативно ограничено движење од 160 km со едно полнење. За полнење на батериите е потребен […]

Прочитај повеќе

Tesla Model X Ludicrous и Model S P100DL се побрзи од Lamborghini Aventador SV. Возилата се тркаа на 400 метри. На ова растојание моторот на Lamborghini не можеше да му спротивстави на електричниот мотор на Tesla. Model X постави и рекорд за најбрзо извозени 400 метри ( 1/4 милја).

Прочитај повеќе

Tesla пред неколку години започна со производство на батериски ѕид. Со овие батери куќите можат подолго да се напојуваат без да купуваат електрична енергија. Сепак, ентузијасти ова го прават со години.  Не само што прават поевтини батерии, туку батериите се и со поголем капацитет. Батерија од видеото не е со доволно голем капацитет, но принципот […]

Прочитај повеќе

Ниту Tesla не е отпорен на генијалноста на кинеските хакери. Истражувачите од кинеската безбедносна компанија Tencent Keen Security Labs претставија нови безбедносни пропусти во возилата на Tesla. Овој пат жртва е Model X, а пропустот им овозможи да ги отворат вратите на возилото, да ги активираат фаровите и екраните во возилото. Ова не e првпат […]

Прочитај повеќе

Основачот на Tesla, Илон Маск вели дека не е проблемот што премалку го филтирира тоа што го кажува. „Проблем е  што воопшто немам филтри“, вели г. Маск. YouTube каналот Startup Division направи листа на најсмешни и најзабавни моменти од говорите на претприемачот. Без разлика дали објаснува за цената на патот до Марс или причините за доцнење на […]

Прочитај повеќе

Идејата која излезе од Tesla, која пак компанијата ја сподели јавно, Hyperloop One, успешно го заврши првиот тест. До неодама ваквиот превоз беше единствено концепт, но првиот функционален прототип е реалност, јави Next Web. Последниот тест овозможи возилото да забрзува до 10 отсто од теоретската брзина. Тестот траеше само 5.6 секунди, но дури и за […]

Прочитај повеќе

Првите 30 Model 3 возила на Tesla ќе бидат испорачани во јули. Компанијата јави дека на 28 јули ќе тргнат првите возила кон своите нови сопственици. Производството ќе расте, и во декември ќе бидат испорачувани по 20.000 возила дневно, пренесе Engadget. Model 3 passed all regulatory requirements for production two weeks ahead of schedule. Expecting to […]

Прочитај повеќе

Теренското возило на Tesla, Model X е прво возило од ваков тип кој со највисока оценка ги помина сите „crash“-тестови. Автомобилот е втор на листата на безбедни возила, веднаш зад уште едно возило од Tesla, Model S. Возилото помина со 5 ѕвезди на секој од тестовите и подтестовите кои ги прави Националната агенција за безбедност […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на електрични возила, Tesla на својата Supercharger мапа го додаде и регионот. Компанијата најавува изградба на нови полначи во регионот, а еден од нив ќе биде лоциран во Скопје. Станува збор за некое следно проширување на мрежата, а за дата во кое би било извршено засега нема податок. На листата држави од регионот […]

Прочитај повеќе

Tesla, компанија која постои околу 14 години, го помина Ford според својата вредност. Производителот на Model S е проценет на 47 милијарди долари, а Ford на 45 милијарди долари. Повисоката проекција за Tesla се должи на поголемата подготвеност на пазарот за електрични возила. Инаку кога обемот на продажба е во прашање, проценките се на страна […]

Прочитај повеќе

Од следниот месец започнува продажбата на соларнит кров, најави Tesla. Интеграцијата со батериите за домот со Powerwall 2 ќе овозможи домовите да бидат енергетски независни. Иако соларниот покрив е достапен во претпродажба од април, засега нема податоци за првите испораки. Претпоставките се дека ова ќе започне во средината на 2017, иако нема официјална потврда за […]

Прочитај повеќе