Vizzywig 4К e нова iOS апликација на i4software со екстравагантна цена од 1.000 долари. Тоа што го нуди е можност да снимите 4K видео, или Ultra HD видео со резолуција поголема од 4.000 пиксели, со вашиот iPhone 5S. Покрај можноста за снимање, апликацијата нуди и можност за едитирање на снимката, додавање на музика во позадина […]

Прочитај повеќе

Се чини заврши екслузивитетот на T-Mobile да биде единствен оператор кој ќе го продава популарниот iPhone на Apple во Македонија. По Vip, сега и One стартува нови промоции во кои го нуди најновиот iPhone 5S. Но, за разлика од T-Mobile и Vip, Оne нема да ги понуди поевтиниот и пластичен iPhone 5C, ниту постарата 3,5 […]

Прочитај повеќе

Наместо сензор за препознавање на ирисот на окото, Samsung Galaxy S5 ќе се отклучува со отпечатоци на прсти. Јужнокорејскиот гигант повторно ќе биде обвинет дека не е доволно иновативен и дека го копира Apple кој пред неколку месеци го претстави iPhone 5S со TouchID сензор за читање на отпечатоците. Покрај Apple, и HTC веќе објави […]

Прочитај повеќе

Apple поднесе барање за два нови патенти, од кои првиот ќе овозможува „touch and hover“ селекција, а вториот е срцев монитор кој ќе регистрира EKG. Првиот патент се однесува на технологија која веќе е присутна во Samsung уредите, а од поодамна ја најави и Nokia. Apple веќе најавува и примена за оваа технологија во различни […]

Прочитај повеќе

iPhone 5S е еден од пoнапредните паметни телефони, прв на пазарот со 64-битен A7 процесор и можност за отклучување со отисок од прст. Но, рецензиите не значат ништо во моментот кога одбираме телефон, бидејќи тоа што ни е важно е што очекуваме од паметен телефон и колку ќе платиме за него. Првото може да се […]

Прочитај повеќе

Според хакерите од Chaos Computers Club, кои го пробија сензорот за читање на отпечатоци на iPhone 5S само неколку дена од претставување на телефонот, пробивањето воопшто не претставуваше предизвик. Напротив, членот Starbug, кој објави детално видео од хакот, вели дека хакнувањето на сензорот всушност било „разочарување, бидејќи се надевавме дека ќе ни треба недела-две“. Но, […]

Прочитај повеќе

Најстарото и најголемо здружение на хакери, германскиот Chaos Computers Club (CCC), објави видео во кое го демонстрираат пробивањето на новиот iPhone 5S преку сензорот за читање на отпечатоци. Тие доцна во саботата го објавија својот прилично едноставен метод на хакирање, за кој Apple тврдеше дека претставува нова ера во безбедноста на iPhone. Се што треба […]

Прочитај повеќе

Со обид да ги исмее своите конкуренти кои засега го владеат пазарот на мобилни уреди, Microsoft, кој неодамна ја купи Nokia, објави видео во кое директно ја напаѓа последната иновација на Apple. На еден од своите YouTube профили, Microsoft го објави видеото во кое двајца “вработени” им претставуваат идеи на нивните менаџери, луѓе кои се […]

Прочитај повеќе

„Еден од најнапредните уреди кој некогаш бил изработен“, беа првите зборови со кои Фил Шилер, потпредседател за маркетинг во Apple, го започна претставувањето на новиот iPhone 5S. Со 5S беше претставен и новиот A7 SoC, со што iPhone 5S е првиот паметен телефон кој работи со 64 битен процесор. Според компанијата, А7 е двојно побрз […]

Прочитај повеќе

Новиот iPhone доаѓа на 10 септември, велат извори за All Things DIgital. Неколку претходни извештаи ја споменаа поевтината верзија на iPhone 5, но засега нема најава дека на овој датум ќе ја видиме и споменатата верзија на iPhone од средна класа. Праксата на Apple да ја намали цената на постарите модели за 100, односно 200 […]

Прочитај повеќе

Со новиот оперативен систем iOS 7 и iPhone 5S, Apple ќе го промени софтверот на камерата и ќе овозможи снимање на забавени видеа. Брзината со која ќе снима камерата ќе биде 120 фрејмoви во секунда според откриената референци во бета верзијата на iOS 7, јавува 9to5mac. Засега Samsung Galaxy S4 е единствен од паметните телефони […]

Прочитај повеќе

iPhone 5S ќе дојде порано од очекуваното, вели Wall Street Journal повикувајќи се на извори блиски до Apple. Според изворите, овој нов телефон, кој ќе биде ист како петката, но со малку подобар хардвер, ќе се појави ова лето – по скоро една година од септември 2012-та кога Apple го претстави iPhone 5. WSJ пишува […]

Прочитај повеќе