Надополнето 23 јануари @ 17.29 ч: Samsung конечно излезе со официјално соопштение за проблемите со екслозивноста на батеријата на Galaxy Note 7. Компанијата најави минатата недела дека на 23 јануари ќе го достави своето истражување и јавно ќе ги објави резултатите. Најверојатно сите се сомневаа во батеријата, а резултатите покажаа дека се во право. Она […]

Прочитај повеќе

Samsung Galaxy Note 7 е уредот кој сите го прогласија за најдобар Android телефон, но и телефон кој постанува кошмар за Samsung. Телефоните набрзо по испораката беа повлечени бидејќи експлодираа при полнењето. Сега и заменетите телефони експолодираат, јави Verge. Еден од заменетите уреди се запали во авион на Southwest Airlines. Сопственикот забележал дека телефонот чади, […]

Прочитај повеќе

Samsung привремено ја запре продажбата и испораката на Note 7 телефоните и побара од корисниците да ги вратат купените уреди, но некои корисници не слушаат. Најновата приказна за проблеми со уредот доаѓа од Австралија. Поради проблеми со батеријата експлодирал новиот Note 7 телeфон на корисникот кој на Reddit го користи името Crushader. Телефонот експлодирал во […]

Прочитај повеќе

Првиот сателит на Internet.org иницијативата, поддржана од Facebook, е уништен во експлозија на лансирната рампа во Кејп Канаварал. Експлозијата го зафати сателитот и ракетата Falcon9 на Space X која требаше да го лансира сателитот во орбита. Уништена е и лансирната рампа. Лансирањето беше закажано за сабота 3 септември. Цената на сателитот е околу 200 милиони […]

Прочитај повеќе

Повеќето Twitter корисници се шокирани како Осло може да биде мета на терористички напад откако експлозија ги уништи канцелариите на норвешкиот премиер и други владини институции. Премиерот Јенс Столтенберг не бил во канцеларијата, но биле многу други луѓе. Мртви се најмалку двајца, а се повредени десетица луѓе. Има и информација дека се чуло пукање по […]

Прочитај повеќе